رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مجری طرح جامع سرب و روی اعلام کرد: طرح جامع سرب و روی، با مشخص کردن نقاط ضعف و قوت و لحاظ کردن استاندارهای جهانی، نقشه راهی برای ۲۰ سال آینده این صنعت ترسیم می‌کند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، امین صفری در سومین همایش چشم انداز فلزات غیر آهنی ایران و فناوری های وابسته ضمن بیان این مطلب گفت: طی ۲ سال گذشته ده ها جلسه کارشناسی به صورت عمومی و خصوصی با همه ذینفعان از جمله صاحبان صنایع، دانشگاهیان و نخبگان صنعت، به منظور جمع آوری اطلاعات دقیق، ترسیم وضع مطلوب، چشم انداز، تحلیل فاصله و تدوین برنامه های اجرایی برگزار شد.
وی تصریح کرد: طرح جامع سرب و روی کشور به عنوان سند راهبردی توسعه این صنعت با چشم انداز افق ۱۴۲۰، آماده ابلاغ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
مجری طرح جامع سرب و روی با اشاره به راهکارهای کلان توسعه صنعت سرب و روی تصریح کرد: از جمله این راهکارها، تعیین ستاد و ساختار اجرایی برای پایش طرح جامع سرب و روی، مشارکت تشکل های صنفی در سیاست گذاری های کلان، تدوین طرح جامع اکتشاف سرب و روی و کاهش تصدی گری دولت است.
وی افزود: حذف صدور مجوز جدید کارخانه تولید شمش، تسهیل واردات مواد اولیه (خاک و کنسانتره) و نیز، حمایت و تشویق یکپارچه سازی و ادغام واحدهای فرآوری کوچک مقیاس، از دیگر راهکارهاست.

میزان ذخایر سرب و روی جهان و ایران

صفری با اشاره به ذخایر سرب و روی جهان بیان داشت: میزان ذخایر روی جهان ۲۵۰٫۱ میلیون تن است و ایران، ۴٫۹۶ درصد ذخایر روی جهانی (۱۲٫۴ میلیون تن) را دارد.
وی ادامه داد: اکنون ذخایر سرب جهانی ۹۰٫۳ میلیون تن است که ایران با داشتن ۴٫۰۵ میلیون تن، ۴٫۴۸ درصد ذخایر جهانی را دارد.

وضعیت استخراج سرب و روی جهان و ایران

مجری طرح جامع سرب و روی با اشاره به میزان استخراج ماده معدنی سرب و روی در جهان و ایران گفت: میزان استخراج فعلی روی جهان سالانه حدود ۱۲٫۴۶ میلیون تن و میزان استخراج روی ایران، ۳۳۰ هزار تن فلز محتوی است. همچنین، میزان استخراج سرب جهان نیز ۴٫۵۶ میلیون تن و میزان استخراج این فلز در ایران ۷۰ هزار تن فلز محتوی است.
وی ادامه داد: کل روی تصفیه شده سالانه در جهان ۱۳٫۲ میلیون تن و ایران حدود ۱۹۸ هزار تن (ظرفیت موجود ۴۷۴ هزار تن) است. نسبت تولید شمش روی به ذخایر در جهان ۵٫۳ درصد و در ایران ۱٫۶ درصد است که نیازمند رشد حدود ۳ برابری در طول دوره چشم انداز ۲۰ ساله خواهد بود.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.