رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ضمن انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری سیمان، به کاهش توان کارخانه‌های این صنعت برای ادامه روند تولید اشاره کرد و گفت:چنانچه قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور صورت نگیرد، احتمال از بین رفتن این صنعت خواهد، بنابراین خواستار اصلاح هرچه سریع‌تر قیمت‌ها هستیم.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا، در حالی که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از تامین مازوت (سوخت جایگزین گاز) کارخانه‌های سیمان در فصل گرم امتناع کرد، اکنون قیمت این محصول ۲۵۰ درصد رشد داشته و طبق ادعای فعالان این صنعت، قیمت سیمان همچنان سرکوب می‌شود و اجازه تعدیل قیمت داده نشده‌ است.

در این رابطه رضا جمارانیان، رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با انتقاد از این شیوه قیمت‌گذاری دستوری، تصریح کرد: قیمت سیمان به گونه‌ای تعیین شده که از توان کارخانه‌های تولیدی این صنعت برای ادامه روند تولیدبه شدت کاسته و کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند و اگر قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور در دستور کار قرار نگیرد، در ادامه شاهد بروز مشکلات بیشتر و بعضا از بین رفتن این صنعت در کشور خواهیم بود.

طبق اعلام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، تاثیر قیمت سیمان بر مسکن کمتر از یک درصد است و افزایش قیمت این محصول ارتباطی به افزایش قیمت مسکن ندارد، اما متاسفانه برخی به دلیل اینکه از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت مسکن ربط دهند، اما در واقعیت این طور نیست و براساس گزارش‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر داشته و این موضوع بیشتر بهانه‌جویی برای سرکوب قیمت سیمان است.

این مقام صنفی، ضمن تاکید بر اینکه قیمت سیمان تابع واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست، افزود: افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است؛ به بیان دیگر قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسانات قیمت در بخش نهاده‌های تولید است اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری، این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و سبب وارد شدن آسیب‌های جبران ناپذیری به این صنعت شده است.

جمارانیان با اشاره به افزایش قیمت مازوت و عدم تاثیر این افزایش قیمت بر سیمان، اظهار کرد: از یک سو شرکت پخش فراورده‌های نفتی مازوت مورد نیاز صنعت سیمان را به موقع و در شش ماهه گرم سال به کارخانه ها تحویل نداد، از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از ۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: این در حالی است که گاز برخی از کارخانه ها نیز قطع شده است و ترکیب این عوامل منجر شده تا فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، فاقد توجیه اقتصادی باشد؛ بنابراین لازم است که قیمت سیمان هرچه سریعتر اصلاح شده تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.