رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با نگاهی بر فاکتورهای فروش و پیش‌بینی قیمت در بازار محصولات فولادی، می‌توان گفت قیمت شمش فولادی مجددا سیر صعودی به خود گرفته و در حال افزایش است. همچنین سنگ آهن نیز به عنوان یکی از مواد اولیه مهم در صنعت فولاد، طی یک هفته گذشته با رشد قیمتی همراه شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، بازار شمش در ابتدای هفته جاری با رشد قیمتی همراه بود. به این ترتیب که در 19 فوریه(1 اسفند) در بازار سی اف آر آسیا قیمت شمش به میزان 585دلار برهرتن بود که نسبت به هفته گذشته که 548.5دلار قیمتگذاری شده بود، با رشد همراه شد؛ همچنین در بازار ترکیه نیز قیمت شمش به میزان 573دلار برهرتن CFR قیمت خورد که نسبت به 565دلار هفته گذشته رشد داشته است.

در بازار دریای سیاه نیز قیمت فولاد از 540دلار در هفته گذشته به 550دلار برهرتن رسید و رشد 10دلاری را تجربه کرد و یا در بازار داخلی چین نیز از 545دلار برهرتن به 580دلار رسید و جهش قیمتی نسبتا بالایی داشت.

در مجموع می‌توان گفت چشم انداز مثبتی پیش روی بازار فولاد و محصولات فولادی است اما بازهم این بخش متاثر از قیمت‌ها در بازار قراضه بوده و باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی برای این ماده مورد نیاز فولادسازان در بازار رخ خواهد داد. برخی فعالان این حوزه می‌گویند با افزایش واردات قراضه توسط چین ممکن است قیمتها جهش پیدا کنند.

در خصوص میلگرد نیز مشاهده می‌شود قیمت‌ها در بازار های مختلف به ویژه در ترکیه با رشد قیمتی همراه شده است. به این ترتیب که در بازار صادراتی ترکیه از 605دلار برهرتن هفته پیش به 620دلار رسیده است، اما در بازار وارداتی جنوب شرق آسیا CFR در قیمت 640دلار ثابت مانده و این ثبات قیمتی در بازار وارداتی خلیج فارس نیز حکم فرما بوده است. در واقع افزایش قیمت میلگرد در بازار ترکیه ناشی از بالارفتن قیمت قراضه در این کشور بوده و سبب شده تا تولیدکنندگان میلگرد قیمت بالاتری را برای این محصول ارائه کنند.

بازار واردات قراضه در ابتدای هفته جاری ( 3 اسفند) با افزایش قیمتها همراه بوده است. به این ترتیب که قراضه وارداتی از امریکا که در 24 بهمن 405دلار قیمت داشته در ابتدای هفته جاری (3اسفند) به عدد 417.5دلار بر هرتن رسیده و رشد 12.6دلاری را به همراه داشته است. یا اینکه در بازار قراضه وارداتی از اروپا این محصول از 405 دلار به 418دلار رسیده و 13 دلار رشد قیمت داشته است. همچنین قراضه وارداتی از حوزه بالتیک نیز با رشد 13 دلاری از 410دلار به 423 دلار رسیده است.

قیمت سنگ آهن نیز مجددا به سیر صعودی خود بازگشته و با رشد قیمتی همراه بوده است. به این ترتیب قیمت سنگ آهن با عیار 65درصد که در هفته گذشته (24بهمن) 188دلار بود در ابتدای این هفته (3اسفند) به 198دلار برهرتن رسید. همچنین سنگ آهن با عیار 62درصد طی مدت یادشده 163دلار به 171دلار برهرتن رسید و در نهایت سنگ آهن با عیار 58درصد نیز با رشد 9دلاری از 152دلار به 161دلار برهرتن قیمت‌گذاری شد.

رشد قیمتی زغال‌سنگ

قیمت زغال‌سنگ صادراتی استرالیا در یک هفته اخیر رشد قابل قبولی داشته و از 139.5دلار برهرتن به 142.75دلار برهرتن FOB رسیده است.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.