رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور یکی از وظایف سازمان را جلوگیری از ایجاد اخلال در تامین خوراک صنایع فولادی کشور دانست و از اغلب پایش ذخایر معدنی خبر داد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از شاتا، علیرضا شهیدی در آیین امضای تفاهم‌نامه سه جانبه انجام مطالعات ژئوفیزیک هوابرد، از فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از صنایع پیشران، بنیادین و مادر در صنعت کشور یاد کرد و گفت: ما در سازمان زمین‌شناسی با یک اندیشه ملی آماده همکاری با این شرکت فولادساز با سهم ۵۰ درصدی از بازار هستیم.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با بیان این‌که ما وظیفه خود می‌دانیم تا جای ممکن از ایجاد اخلال در تامین خوراک صنایع فولادی کشور به ویژه فولاد مبارکه جلوگیری کرده و از دغدغه فولادسازان کم کنیم، تصریح کرد: هرچند شرایط ذخایر مواد معدنی در کشور مناسب نیست ولی در این راستا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چند اقدام جدید را در دستور کار خود قرار داده تا با بررسی بیشتر مشخص شود که کدام یک از مواد معدنی را می‌توان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه پایش ذخایر معدنی برای اولین بار در حال آغاز شدن است، گفت: این در حالیست که در جهان پایش ذخایر توسط سازمان‌های زمین‌شناسی انجام شده و در گزارش‌های سالیانه، تمام فاکتورهای موثر در آمایش سرزمین و سرمایه‌گذاری را در نظر گرفته‌اند.

به گفته معاون وزیر صمت، مقیاس برداشت‌ها در حال تغییر است و در گذشته مقیاس فعالیت‌ها یکصد هزارم بود که اکنون به یک‌پنجاه هزارم تغییر کرده و چهاربرابر دقت برداشت میدانی افزایش یافته است.

شهیدی با بیان این‌که اکتشاف سیستماتیک نیز افزایش یافته، گفت: هدف این است هرآنچه از ذخایر مواد معدنی در اکتشافات سطحی در گذشته باقی مانده را جمع‌آوری کنیم. برای مثال طی قراردادی که با شرکت فولادمبارکه داشتیم یک نمونه جالب از این موضوع بود، زیرا در اصفهان ( بخشی از ایران مرکزی) جایی که گمان می‌بردیم مواد معدنی باقی نمانده با انجام اکتشافات سیستماتیک مشخص شد که هنوز برخی از مواد معدنی در سطح وجود دارند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی از سیاست‌های سازمان متبوع خود را، اکتشاف ذخایر پنهان اعلام و تصریح کرد: اکثر معادن بزرگ جهان در عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری زمین هستند اما در ایران با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته عمق اکتشاف زیاد نیست و زیر ۱۰متر است، اما در کشورهای معدنی همچون امریکا، استرالیا این عدد بسیار بزرگتر بوده است.

وی با بیان این‌که برای اینکه بتوانیم به اکتشاف ذخایر پنهان برسیم نیازمند برداشت کامل ذخایر معدنی از سطح هستیم که این اتفاق نیز در حال انجام است؛ تصریح کرد: در واقع بر اساس این برداشت‌های سطحی، می‌توان میزان ذخایر در عمق را مشخص کرد، چراکه ایران روی کمربند متالوژنی قرار گرفته و به قطع ذخایر پنهان بسیار مناسبی در کشور وجود دارد.

شهیدی با بیان این‌که در ایران گپ اطلاعاتی از میزان ذخایر معدنی وجود دارد؛ خاطرنشان کرد: امید است همکاری‌های این سازمان با شرکت‌های بزرگی مانند فولادمبارکه منجر به پر شدن گپ اطلاعاتی از ذخایر معدنی کشور شود.

معاون وزیر صمت با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در چند سال گذشته از لایه ژئوفیزیک هوابرد برای بحث اکتشاف ذخایر پنهان استفاده کرده، خاطرنشان کرد: در واقع تاکنون مساحتی حدود ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت ژئوفیزیک هوایی داشته و اکنون نیاز کشور در مرحله اول تقریبا انجام ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی است.

وی ابراز امیدواری کرد با برداشت‌هایی که از این پس خواهیم داشت حداقل در فاز اول بخشی از ذخایر را شناسایی کرده و حجم ذخایر را افزایش دهیم.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که اکنون درخصوص میزان ذخیره آهن اعداد متفاوتی وجود دارد، گفت: اما بر اساس آخرین اطلاعات ۲.۷ میلیارد تن تا ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن است که اگر مصرف سالیانه کشور حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تن در سال باشد، به زودی و تا ۱۰ سال آینده ذخیره سنگ‌آهن(هماتیت-مگنتیت) تمام خواهد شد و این درحالیست که بیشتر صنایع فولاد ساز کشور به سنگ آهن مگنتیت نیاز دارند در نتیجه این عدد پایینتر خواهد آمد.

به گفته شهیدی، پروسه اکتشاف در ایران بسیار طولانی است و این در حالیست که میانگین اکتشاف در جهان از زمان یافتن کانسار تا بهره‌برداری بین ۵ تا ۶ سال است، اما در ایران کوتاهترین بازه زمانی ۱۵ سال بوده است.

رفع مشکل تامین مواد اولیه فولاد مبارکه با اکتشاف ذخایر پنهان

رئیس سازمان صمت استان اصفهان در ادامه این نشست گفت: با امضای این تفاهم‌نامه امیدواریم ذخایر پنهان موجود در استان اصفهان شناسایی شود تا در نهایت ضمن افزایش میزان حجم ذخایر استان، مشکل تامین مواد اولیه شرکت فولاد مبارکه نیز رفع شود.

ایرج موفق افزود: برای اولین بار در تاریخ شرکت فولاد مبارکه این اتفاق افتاد که در تامین مواد اولیه ورود و با انجام مطالعات طبقه‌بندی شده در جهت تامین خوراک خود اقدام کند که کاری ارزشمند است.

وی ادامه داد: تفاهمنامه اولیه که میان شرکت فولادمبارکه و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منعقد شد، نتایج خوبی به همراه داشته و اکنون منجر به امضای تفاهم‌نامه جدید جهت انجام ژئوفیزیک هوایی شده است.

رییس سازمان صمت اصفهان با بیان این‌که در استان اصفهان ذخایر پنهان معدنی خوبی وجود دارد و بهترین روش برای اکتشاف آنها ژئوفیزیک هوایی و شناسایی کانسارهای پنهان است، خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که امروز به امضا می‌رسد و اقداماتی که پیش‌رو خواهد بود، امیدواریم کانسارهای پنهان استان توسط متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی شود تا هم به حجم ذخایر معدنی استان اصفهان اضافه شود و هم اینکه مشکل شرکت فولاد مبارکه برای تامین مواد اولیه حل خواهد شد.

موفق ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با شناسایی ذخایر معدنی موجود در استان اصفهان که در انفال هستند، بهره‌برداری کرده و در تولید از آنها استفاده شود تا در نهایت منجر به رشد اقتصادی در استان شده و اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

وی ضمن تشکر از مدیریت شرکت فولاد مبارکه و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای انجام فعالیت‌های اکتشافی گفت: ما در سازمان صمت اصفهان و در سازمان نظام مهندسی معدن استان آماده هستیم تا در کنار شما همگی دست به دست هم دهیم تا شاهد اتفاقات جدید و نوین در استان اصفهان باشیم و حداکثر بهره‌برداری از موادمعدنی موجود ببریم.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.