رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

اقتصاددان‌ها برآورد می‌کنند رشد اقتصاد ترکیه برابر با ۶.۹درصد در سال ۲۰۲۰ باشد که بیشتر از تمام کشورهای عضو اتحادیه جی۲۰ از جمله چین است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از بلومبرگ، اقتصاد 736 میلیارد دلاری ترکیه از بسیاری از رقبای بزرگ خود در سه‌ماهه پایانی 2020 پیشی گرفت. کاهش نرخ بهره و افزایش هزینه و اعتبارات، محدودیت‌های کرونایی را با وجود سقوط ارزش لیر شکست داد.

تحقیقات بلومبرگ نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی ترکیه احتمالاً 6.9 درصد در سال 2020 نسبت به سال قبل افزایش یافته که بیشتر از تمام کشورهای عضو اتحادیه جی20 از جمله چین است. رشد اقتصادی ارزش لیر را 20 درصد در 2020 پایین آورد و تورم در ترکیه را در کل سال گذشته میلادی دورقمی نگه‌داشت.

این اطلاعات حاکی از چالشی است که ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی ترکیه با آن مواجه است. وی سعی دارد رشد اقتصادی را کند کند و بدون ایجاد رکود در فعالیت‌های اقتصادی و افزایش بیکاری، ثبات را به قیمت‌ها بازگرداند.

کان ایان، اقتصاددان اکتیف بانک ترکیه در استانبول عقیده دارد عامل اصلی رشد فعالیتهای اقتصادی در سه‌ماهه پایانی 2020 در ترکیه تولید صنعتی و رشد اعتبارات بوده است. وی گفت مصرف و هزینه‌های دولت از فعالیت‌های اقتصادی در سه‌ماهه اول 2021 حمایت می‌کند و رشد اقتصاد را به 5.2 درصد می‌رساند.

دولت ترکیه بانکها را مجبور کرده است وام‌دهی را به‌منظور کمک به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان در بحبوحه بحران کرونا افزایش دهند. اقبال پس از انتصاب به سمت ریاست بانک مرکزی ترکیه در ماه نوامبر نرخ بهره را تا 17 درصد افزایش داد که حاکی از بازگشت به یک سیاست پولی به‌نفع بازار بود. ارزش لیر 15 درصد از زمان انتصاب او افزایش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد ترکیه را در 2021 تا 6 درصد افزایش داده است.

منبع : تسنیم

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.