رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با افتتاح خط اول انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد، رونمایی از خطوط دوم، سوم و چهارم ابَرپروژه ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان در ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹، توسعه این طرح که آب را به فلات مرکزی ایران منتقل می‌کند، وارد فاز جدیدی شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، با افتتاح خط اول انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد و رونمایی از خطوط دوم، سوم و چهارم این ابَرپروژه ملی، توسعه این طرح وارد فاز جدیدی شد تا علاوه بر تامین آب صنایع و شرب استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد، استان‌هایی همچون اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان نیز از منابع آبی سیراب شوند.

نکته قابل توجه در این ابَرپروژه، بهره مندی از توان متخصصان داخلی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در زمان تحریم است که این موضوع سبب شد تا از آن به عنوان یکی بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب اسلامی نام برده شود.

عملیات اجرایی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان در دولت یازدهم به ثمر نشست. این پروژه دارای چهار خط انتقال به فلات مرکزی و شرق کشور است و مجموع سرمایه گذاری خطوط به بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

خط نخست انتقال آب خلیج‌فارس به استان یزد خواهد رسید که به طول ۸۲۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی عملیاتی شد. حجم آب انتقالی در این خط، ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال است و زمینه اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفری در دوارن ساخت را فراهم کرده و این خط ۵۰ میلیون مترمکعب آب را برای استان هرمزگان تامین می کند.

خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری خط دوم به طول یکهزارو ۵۵۰ کیلومتر به ۴۷ هزار میلیارد تومان می رسد؛ ظرفیت انتقال آب این خط ۲۳۰ میلیون مترمکعب در سال است که اشتغالزایی آن در دوران ساخت به ۳۰ هزار نفر می رسد. مدت زمان اجرای طرح ۶۰ ماه برآورد شده است.

تامین منابع مالی این خط، از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، گلگهر، چادرملو، ملی صنایع مس ایران، سنگ آه گهر زمین، فولاد اپال پارسیان و فولاد خراسان، برنامه ریزی شده است.

خط سوم انتقال آب از خلیج فارس نیز به استان های یزد و اصفهان خواهد رسید. حجم سرمایه گذاری این خط ۹۱۰ کیلومتری به ۳۵ هزار میلیارد تومان می رسد؛ ظرفیت خط انتقال آب در این خط، ۲۰۰ میلیون مترمکعب است و اشتغالزایی طرح در دوره ساخت آن، به ۱۴ هزار نفر می رسد و مدت زمان اجرای آن، ۶۰ ماه برآورد شده است.

تامین منابع مالی خط سوم از محل سرمایه گذاری شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و پالایشگاه اصفهان برنامه ریزی و انجام می شود.

خط چهارم انتقال آب به طول ۸۲۰ کیلومتر از دریای عمان به سیستان و بلوچستان خواهد رسید. این خط با سرمایه گذاری ۳۹ هزار میلیارد تومانی با حمایت وزارت صنعت و با اشتغال زایی ۱۰ هزار نفری در دوران ساخت تا ۵ سال آینده آب را به سیستان و بلوچستان می رساند.

با تکمیل مراحل اجرای این پروژه، انقلابی بزرگ در عرصه تامین آب صنایع و شرب مردم مردم ساکن در استان های “کم آب” رخ خواهد داد.

عملیات اجرایی مرحله دوم و سوم و چهارم انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی و شرق کشور ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.