رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

تدوين طرح جامع فولاد و برگزارى جلسات مختلف مديران وزارت صمت با اعضاى كميسيون صنايع و معادن مجلس حاكى از آن است كه مجلس شوراى اسلامى بر تصويب اين طرح اصرار دارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از صنعت كار، چندى پيش وزارت صمت با تدوين و ابلاغ شيوه نامه فولاد حواشى بسيارى را ايجاد كرد. حتى گفته مى شود داريوش اسماعيلى معاونت سابق معدنى اين وزارتخانه بدليل اختلافاتى بر سر شيوه نامه فولاد از سمت خود بر كنار شد.

اما در آن سوى ماجرا مجلس شوراى اسلامى در تلاش است تا طرح جامع فولاد را به صورت قانون در صحن علنى به تصويب برساند.

با انتخاب اردشير سعد محمدى به عنوان سرپرست معاونت معدنى وزارت صمت بار ديگر فعالان صنعت فولاد به تغييرات مثبتى در شيوه نامه يا حتى منتفى شدن اجراى آن و ارائه طرح جديد اميدوار شدند.

اما با بررسى هاى بيشتر مشخص مى شود همچنان مجلس و وزارت صمت به نقطه مشتركى در اين موضوع نرسيده اند.

اردشير سعد محمدى سرپرست معاونت معدنى وزارت صمت با اشاره به جلسه روز یکشنبه خود با اعضاى كميسيون صنايع و معادن مجلس اظهار كرد: موضوع شيوه نامه فولاد با نکات فنی بسيارى همراه است که باید با دقت نظر بررسی و اصول حرفه ای در کار برای آن لحاظ می شد.

وى تصريح كرد: خواهش ما از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس این بود که فرصتی در نظر گرفته شود تا ما با همکاری انجمن فولاد ایران و نورد کاران و لوله و پروفیل، تدوین برنامه ای داشته باشیم که تمامی این دوستان در سطوح مختلف از این برنامه ریزی رضایتمند باشند.

به گفته وى، پس یک جلسه دو ساعته کمیسیون این فرصت را قائل شد تا ما طی ۱۵ روز تدوین برنامه جدیدى با الگوی اتخاذ شده از مجلس داشته باشیم تا شرایطی مناسب در توليد، بازار و صادرات فراهم شود.

سعد محمدى تصريح كرد: البته باید اصول علمی شرایط بورس نیز در این برنامه در نظر گرفته شود، یعنی شرایط باید به صورتی باشد که همه از یک منطق کارشناسی رضایت داشته باشند.

سعد محمدی تصریح کرد: به زودی جلسات تاملی برای این موضوع آغاز خواهد شد.

اما در آن سوى ماجرا بحث مهلت ١٥ روزه كميسيون صنايع و معادن مجلس به وزارت صمت از سوى يكى از اعضاى اين كميسيون رد مى شود.

روح الله ایزدخواه در مورد این جلسه به مهر گفت: هیچ بحثی در خصوص لغو یا به تعویق افتادن طرح مجلس مطرح نیست و فقط با توجه به اینکه آقای سعدمحمدی به تازگی به عنوان سرپرست معاونت امور معدنی وزارت صمت انتخاب شده، مقرر شد پیشنهاداتی بخصوص برای ماده یک و ۴ طرح از سوی این وزارتخانه به کمیسیون ارائه شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: طرح در دستور کار بررسی کمیسیون است و کار جلو می‌رود و اگر بحث بودجه مطرح نباشد به احتمال زیاد هفته آینده نیز جلسه‌ای در رابطه با این طرح در کمیسیون خواهیم داشت.

وی درباره برخی نگرانی‌ها مبنی بر اینکه طرح مجلس منجر به محدودسازی صادرات فولاد می‌شود، تصریح کرد: در طرح مجلس مطرح شده بود که تولیدکنندگان فولاد همه تولید را در بورس عرضه کنند و اگر مازادی ماند، صادر کنند اما در بررسی‌های اولیه کمیسیون مقرر شد تولیدکنندگان یک کف عرضه‌ای به بورس داشته باشند و بعد از آن امکان صادرات وجود داشته باشد.

آن طور که پیداست هنوز مجلس و وزارت صمت برای هدایت بازار فولاد به تفاهم نرسیده اند، این در حالی است که صنعت فولاد باید برای ۵ سال دیگر به چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن دست پیدا کرده و سهم خود از بازارهای صادراتی را افزایش دهد. درواقع مشخص نیست خط وزارت صمت و مجلس در کجای این ماجرا قرار است به هم برسد و صنعت فولاد از سردرگمی خارج شود.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.