رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

آخرین گزارش‌های ارائه شده از وضعیت رشد اقتصادی کشورها نشان می‌دهد که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۸ از ایالات متحده جلو زده و جایگاه نخست را در این لیست به دست خواهد آورد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از رویترز، مرکز تحقیقات اقتصاد و تجارت گفت: چین پنج سال زودتر از آنچه پیش از این تخمین زده شده بود از ایالات متحده پیشی می‌گیرد و به بزرگترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۸ تبدیل می‌شود.

این مرکز در گزارش سالانه خود که روز شنبه منتشر شد گفت: “برای مدتی، موضوع اصلی اقتصاد جهانی، تنش اقتصادی و قدرت نرم بین ایالات متحده و چین بوده است. همه‌گیری کووید-۱۹ و عواقب اقتصادی آن، قطعا این رقابت را به نفع چین رقم زده است.”

به گفته این مرکز، مدیریت ماهرانه چین در این بیماری همه‌گیر، به همراه قرنطینه سخت‌گیرانه و زودهنگام، و همچنین ضرر طولانی مدت در غرب، به بهبود عملکرد اقتصاد این کشور کمک کرد.

به نظر می‌رسد اقتصاد چین پیش از رسیدن به رشد سالانه ۴٫۵درصدی از سال ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰، به رشد ۵٫۷درصدی سالانه از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ دست یابد.

در حالی که به احتمال زیاد ایالات متحده پس از بیماری همه‌گیر در سال ۲۰۲۱ جهش را تجربه کند، رشد اقتصادی سالانه آن بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ به ۱٫۹درصد کاهش یافته و پس از آن نیز به ۱٫۶درصد می‌رسد.

ژاپن تا اوایل دهه ۲۰۳۰ با معیار دلار، سومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود و پس از آن هند جای آن را خواهد گرفت و به دنبال آن آلمان نیز از جایگاه چهارم به پنجم سقوط خواهد کرد.

بریتانیا که اخیرا در جایگاه پنجم بزرگترین اقتصاد جهان قرار دارد، از سال ۲۰۲۴ به رتبه ششم تنزل خواهد یافت.

گفتنی است که اروپا در سال ۲۰۲۰، ۱۹درصد از تولید در میان ۱۰اقتصاد برتر جهان را به خود اختصاص داد، اما در صورت بروز اختلاف شدید بین اتحادیه اروپا و بریتانیا میزان آن در سال ۲۰۳۵ به ۱۲درصد کاهش خواهد یافت.

در این گزارش آمده که تاثیر بیماری همه‌گیر بر اقتصاد جهانی احتمالا با تورم بالا دیده خواهد شد، نه رشد آهسته‌تر.

منبع : اقتصاد آنلاین

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.