رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

اقتصاد چین در مواجه با بحران مصمم است که با برداشتن گام های نیرومند و بلند پیش برود و مکررا با همین رویکرد جهان را فراتر از حد انتظارات متعجب و حیرت زده کرده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از راه مردم ، عملکرد چشمگیر چین در عین حال تاثیرات و نفوذ فراگیر و قدرتمندی بدنبال داشته است به طوری که اقتصاد جهان با نگاه به آینده، پیشرفت ادامه دار و جدید در زمینه تولید و واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا، پشتیبانی از سیاست های پولی و مالی ملی و کاهش محتاطانه اقدامات کنترل کننده اپیدمی کرونا در چین، در حال حرکت در مسیر بهبود و احیاست.

نهادهای بین المللی به اتفاق آراء تائید کرده اند که احیای اقتصاد چین به رشد و برتری و پیشتازی خود در جهان ادامه خواهد داد که این روند، دقیقا مبتنی بر عملکرد برجسته و چشمگیر اقتصاد چین در شرایط بحرانی و همچنین انعطاف پذیری قدرتمند و سرزندگی اقتصاد این کشور است و بر همین اساس است که نهادهای بین المللی به اقتصاد چین رای اعتماد می دهند.

اخیرا بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مکررا اقدام به انتشار و یا به روز رسانی تحلیل ها و گزارش هایی درباره چشم انداز وضعیت اقتصادی جهان کرده اند؛ با کنار هم قرار دادن این گزارش ها و مجموعه ای از گزارش هایی که پیشتر منتشر شده اند آن هم با هدف رسیدن به یک تحلیل مقایسه ای و جامع، چشم اندازی منحصر به فرد جهت درک وضعیت امیدوارکننده و یا دلسرد کننده اقتصاد جهان فراهم می گردد.

امروزه، داده های به روز رسانی شده نشان می دهد که عملکرد اقتصادی چین با سختکوشی های فوق العاده ای همراه شده است و نهادهای بین المللی به چشم اندازهای اقتصادی چین، اطمینانی قاطع دارند.

در گزارش منتشر شده از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در ماه ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) که با محور بررسی تاثیرات عظیم اپیدمی ویروس کرونا ارائه شدند، رشد ۱ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۰ پیش بینی شده بود؛ البته نباید این پیش بینی از رشد ۱ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۰ را نیز دست کم گرفت چرا که همین درصد نیز به معنای این است که چین تنها اقتصاد بزرگ و مهم جهان است که رشد مثبت اقتصادی با وجود شیوع کرونا را تجربه می کند.

عملکرد اقتصادی چین نه تنها جهان را ناامید نکرد بلکه تا حد بسیار زیادی فراتر از حد انتظارات نیز پیش رفت به طوری که نرخ رشد سالانه اقتصاد این کشور به ۲٫۳ درصد رسید و تولید ناخالص داخلی چین از مرز ۱۰۰ تریلیون یوان فراتر رفت؛ چین پیشگام روند تثبیت اقتصاد و ایجاد رونق در مصرف داخلی است که این امر تبادلات تجاری شرکای کوچک را ارتقاء داده است.

آمارهای تجاری سال ۲۰۲۰، منتشر شده از سوی وزارت دارایی ژاپن حاکی از آن است که صادرات این کشور در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۹، کاهشی ۱۱٫۱ درصدی را تجربه کرده اما چین تنها مقصد رشد صادرات ژاپن با افزایش صادرات ۲٫۷ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی بوده است.

تجارت کالا بین چین و «آ سه آن» در سال ۲۰۲۰، خلاف روند جهانی رشد کرد و در مقایسه با سال ۲۰۱۹، افزایشی ۷ درصدی داشت؛ تازه ترین گزارش سازمان ملل نیز حاکی از آن بود که احتمالا آسیای شرقی تنها منطقه در حال توسعه با رشد مثبت اقتصادی در سال ۲۰۲۰ خواهد بود و چین نیروی محرکه اصلی رشد اقتصاد در آسیای شرقی است.

از طرف دیگر، جدیدترین گزارش های ارائه شده از سوی سازمان های بین المللی، پیش بینی کرده اند که اقتصاد جهان در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) رشدی ۴ الی ۵ درصدی را تجربه خواهد کرد.

بر این اساس، بانک جهانی در ارائه پیش بینی خود محتاطانه عمل کرده و بلاتکلیفی های ناشی از اپیدمی کرونا که باعث کاهش میزان تجارت و سرمایه گذاری های جهانی شده را لحاظ کرده و از پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد جهان در سال جاری میلادی خبر داده است اما صندوق بین المللی پول نسبت به رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ خوشبینانه تر عمل کرده و احتمال رشد ۵٫۵ درصدی اقتصاد دنیا در سال جاری را مطرح کرده است.

در تازه ترین گزارش صندوق بین المللی پول پیش بینی شده است که چین تنها اقتصاد دنیاست که انتظار می رود از سال ۲۰۲۰، برای سومین سال متوالی به رشد مثبت اقتصادی دست یابد؛ این نهاد مالی در ارزش گذاری خود درباره ثبات و انعطاف پذیری اقتصاد چین از واژه قهرمانی به استفاده از واژه «سه قهرمانی متوالی» روی آورده است.

تازه ترین گزارش ارائه شده از سوی بانک جهانی نیز پیش بینی کرده است که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱، رشدی ۷٫۹ درصدی خواهد داشت و اقتصاد برتر دنیا با سریع ترین میزان رشد در جهان تعریف خواهد شد؛ در این گزارش همچنین تاکید شده است که رشد احتمالی اقتصاد جهان در سال جاری میلادی عمدتا مبتنی بر تامین انتظارات جهان از احیای اقتصاد چین پیش خواهد رفت.

بر این اساس، رشد اقتصادهای بازاری در حال ظهور دنیا تحت رهبری چین در سال ۲۰۲۱ با رشدی ۵ درصدی همراه خواهد شد که این پیش بینی، بالاتر از پیش بینی قبلی رشد ۴٫۶ درصدی است.

علاوه بر این، در جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل، رشد اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱، ۷٫۲ درصد پیش بینی شده است که این رشد، بالاتر از رشد تمامی اقتصادهای مهم دنیاست؛ «لیو جنمین» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور اقتصادی و اجتماعی، تاکید دارد که چین همچنان موتور و نیروی محرکه مهمی در پیشبرد رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

این گونه پیش بینی ها از چشم انداز اقتصادی چین و تاثیر آن بر احیای اقتصاد جهان اساسا مبتنی است بر لحاظ عملکرد چشمگیر اقتصاد چین در مواجه با شرایط بحرانی و انعطاف پذیری قدرتمند و سرزندگی اقتصاد این کشور؛ به همین دلیل است که نهادهای بین المللی به اقتصاد چین رای اعتماد می دهند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.