رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

علیرغم افزایش سرمایه‌گذاری‌ شرکتهای نفت چین در اکتشاف و تولید داخلی، وابستگی این کشور به نفت خارجی به ۷۰ درصد رسیده و احتمالاً رو به افزایش است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از اویل پرایس، افزایش وابستگی چین به واردات سوخت های فسیلی مشکل بزرگی برای پکن است. انتظار می‌رود علیرغم موفقیت در فعالیت‌های اکتشافی و تولیدی در چین، وابستگی این کشور به واردات طی چند سال آینده همچنان رو به افزایش باشد. پکن به سه شرکت بزرگ داخلی خود یعنی پتروچاینا، CNOOC و سینوپک دستورداده سرمایه‌گذاری در منابع داخلی را افزایش دهند. این سه شرکت طی ۵ سال آینده ۵۱۷ میلیارد یوان (۷۷ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری خواهند کرد که ۱۸ درصد به صورت سالانه افزایش خواهد داشت.

این سرمایه‌گذاری‌ها تا حالا هم جواب داده و تولید داخلی نفت را در چین بالا برده است. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت در چین تا ۴٫۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. ولی علی‌رغم این افزایش، وابستگی این کشور به نفت خارجی به ۷۰ درصد رسیده و احتمالاً رو به افزایش است.

اعلام اکتشاف میادین جدید نفت و گاز در چین در این روزها اتفاق نادری نیست. تنها در ماه نوامبر، ۲۰۰ میلیون تن (حدود ۱٫۵ میلیارد بشکه) نفت و ۳۰۰ میلیون تن گاز اکتشاف شده است.

با وجود این موفقیت‌ها، صنعت نفت چین با افزایش تقاضای داخلی برای نفت مواجه است. رشد اقتصاد چین باعث تقویت بازار انرژی شده ولی سطح وابستگی به سوخت های فسیلی متفاوت است. وابستگی به زغال سنگ به خاطر تولید بالای داخلی محدود است و گاز سهم متوسطی در ترکیب انرژی چین دارد. ولی نفت بزرگترین چالش دولت چین است.

به خاطر افزایش تقاضا، گاز طبیعی حدود ۱۰ درصد از ترکیب انرژی چین را تا پایان سال جاری میلادی تشکیل می‌دهد و این رقم تا ۲۰۳۰ به ۱۵ درصد می‌رسد. منبع بیش از ۵۰ درصد از گاز مصرفی چین در ۲۰۱۹ خارجی بوده و از طریق خط لوله و کشتی وارد شده است.

اشتهای سیری ناپذیر چین برای انرژی، آن را تبدیل به بزرگترین وارد کننده دنیا قبل از ۲۰۲۲ خواهد کرد.

علیرغم همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصاد چین روند رشد خود را آغاز کرده است. چین تنها کشوری بود که در ۲۰۲۰ رشد اقتصادی را تجربه کرد. انتظار می رود اقتصاد چین ۲٫۱ درصد در ۲۰۲۰ رشد کرده باشد و در ۲۰۲۱ به رشد ۸٫۴ درصد برسد. این بدان معناست که وابستگی به واردات انرژی همچنان یکی از مشکلات جدی دولت چین در آینده نزدیک خواهد بود.

منبع : خبرگزاری تسنیم

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.