رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معدن مدیا – گذار انرژی موضوعی است که با وجود اهمیت بسیار آن، کمتر به آن پرداخته شده است. ظرفیت‌های بخش انرژی با نیازهای روزافزون صنعت و افزایش جمعیت کشور متناسب نیست. فرسایش تدریجی نیروگاه‌های موجود به‌ویژه در شرایط تحریم نیز باعث کاهش بازدهی آن‌ها شده است. از سوی دیگر حیات صنایع معدنی و فولادی تا حد زیادی بسته به مصرف بالای انرژی است. توجه به این نکات و بررسی آمار و ارقام میزان تولید و مصرف انرژی، مدیران و تصمیم گیران این حوزه را در برابر چالش مهم تأمین انرژی قرار می‌دهد.

علیرغم تلاش‌های انجام‌شده در این خصوص، هنوز نگرانی‌هایی جدی برای تأمین انرژی صنایع در آینده وجود دارد. یادداشت حاضر، توجه به موضوع «گذار انرژی» را به‌عنوان راهکاری مؤثر برای پیشگیری از بحران‌های احتمالی پیش رو در حوزه انرژی را پیشنهاد می‌دهد.

اتلاف ۷۹ درصدی انرژی در ساختمان‌ها، ۱۰ درصد هدررفت آب مربوط به شهر تهران، میزان مصرفی بنزین ایران ۲ برابر اروپا و… این‌ها خبرهایی است که بارها از زبان مسئولان در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده است. هدر رفتن انرژی‌ در صنعتی مانند گاز، نفت، برق و… در ایران در حالی رخ می‌دهد که کشورهای پیشرفته با کمک راه‌حل‌های کاربردی این هدررفت انرژی را به حداقل ممکن رسانده‌اند.

ازجمله این راه‌های کاربردی می‌توان به استفاده از فناوری‌های نوین مانند اینترنت اشیاء یا هوش مصنوعی در کاهش مصرف انرژی‌های سوختی در دنیا اشاره کرد. در قاره آسیا شاید هند و چین بهترین کشورهایی باشند که با کمک فناوری‌های نوین به کاهش مصرف انرژی کشور خود کمک کرده‌اند.

گذار انرژی، حقیقت پیش روی یکی از راهبردی‌ترین بخش‌های اقتصادی است که در سال‌های اخیر به‌عنوان مهم‌ترین مباحث مطرح‌شده در حوزه انرژی و موضوعات سیاستی مربوط به آن، دلیل عوض شدن قواعد بازی در این حوزه است.

گذار انرژی، تعبیری برای تصویر چهار محور اصلی تغییر در این حوزه است که می‌توان تمرکززدایی و کمرنگ شدن نقش دولت‌ها، خلق اکوسیستم جدید یکپارچه و توسعه مدل‌های کسب‌وکار، حرکت به سمت پایداری (کربن‌زدایی + بهینه‌سازی) و دیجیتال‌سازی را ازجمله آن‌ها دانست.

ابعاد و اجزای گذار انرژی

ابعاد و اجزای گذار انرژی را می‎توان به دو بخش تقسیم کرد که در بخش اول شامل تمرکززدایی و کمرنگ شدن نقش دولت‌ها است. در بخش دوم برای خلق اکوسیستم جدید یکپارچه و توسعه مدل‌های کسب‌وکار جدید باید محوریت شرکت‌های بزرگ انرژی را به اکوسیستم جدید با بازیگران متفاوت که شامل استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های فناوری محور فعال در زنجیره تولید تا مدیریت انرژی و … هستند هدایت کرد.

در بحث حرکت به سمت پایداری (کربن‌زدایی+ بهینه‌سازی) که از اصلی‌ترین ابعاد و اجزای گذار انرژی است باید رشد روزافزون مصرف انرژی و هدر رفت بالای آن را به بهینه‌سازی مصرف و استاندار تجهیزات پربازده و تمرکز اقتصاد انرژی بر پایه سوخت فسیلی را به سمت اقتصاد کربن و انرژی‌های پاک هدایت کرد.

دیجیتال‌سازی نیز یکی دیگر از ابعاد مهم و اجزای گذار انرژی است و باید در بحث پایش دوره‌ای جریان انرژی به سمت پایش بهنگام و دقیق جریان انرژی تغییر مسیر داده و همچنین از تعامل محدود با مشترکان و نگاه به آن‌ها به‌عنوان مصرف‌کنندگان بدون قدرت گذشته و به مدل‌های کسب‌وکار مشتری محور توجه داشت.

استارت‌آپ‌ها، همکاران جدید شرکت‌های بزرگ

در سال‌های اخیر، غول‌های انرژی جهان جزو پیشگامان تقویت اکوسیستم استارت‌آپی این حوزه بوده‌اند. در نگاه آن‌ها، استارت‌آپ‌ها بیش از آنکه به‌عنوان رقیب شرکت‌های بزرگ حوزه انرژی مطرح شوند همکارانی قابل‌اتکا و البتـه جـذاب بـرای سرمایه‌گذاری و تملک به‌حساب می‌آیند. درواقع شکل‌گیری اکوسیستم استارت‌آپی حول شرکت‌های بزرگ حوزه انرژی، موضـوعی قابل‌مشاهده و دارای روندی رو به رشد بوده است و این موضوع با بخش دوم گذار انرژی تطابق دارد.

به‌عنوان‌مثال شرکت نفت توتـال از سـال ۲۰۰۸ تاکنون در ۲۰ استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کرده است. حوزه فعالیت این استارت‌آپ‌ها ذخیره‌سازی انرژی، تولید پراکنده و انرژی خورشیدی بوده است.

حوزه انرژی بازار بکری پیش روی شرکت‌های نوپا گذاشته است تا با ورود به آن علاوه بر توسعه و کسب سود خود امکان صرفه‌جویی در مصرف انرژی کشور را هم فراهم کنند. اما همه‌چیز برای این شرکت‌ها به این راحتی‌ها هم نیست چراکه در بخش انرژی کشور نیز همانند دیگر بخش‌هایی که شرکت‌های استارت‌آپی در آن فعالیت می‌کنند موانع و مشکلات متعددی وجود دارد. توجه به موضوع گذار انرژی می‌تواند راهکار عملیاتی قابل قبولی برای رویارویی با چالش‌های پیش روی صنعت درزمینهٔ انرژی برای صنایع بزرگ کشور باشد.

در حالی فعالیت شرکت‌های استارت‌آپی در حوزه انرژی کشور محدود است که ایران در صنعت انرژی ازجمله کشورهای با مزیت نسبی بالا است. برای کمک گرفتن از فناوری‌های نوین در بخش انرژی کشور نیازمند نگاه نو هستیم و به همین خاطر استارتاپ‌ها می‌توانند به حوزه انرژی کشور در قالب موضوع گذار انرژی کمک قابل‌توجهی کنند.

ایران درزمینهٔ صنعت انرژی مزیت نسبی قابل‌توجهی دارد و شرکت‌های نوپا می‌توانند با ورود به آن علاوه بر کمک به رشد صنعت انرژی سود قابل‌توجهی نیز کسب کنند. اما در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که آیا به‌راستی شرکت‌های نوپا به‌راحتی می‌توانند در این حوزه فعالیت خود را آغاز کنند یا اینکه شروع به کار آن‌ها برای تحقق گذار انرژی در صنایع کشور با پیچیدگی‌های بسیار همراه است؟

منبع: مقاله گذار انرژی خبرگزاری آنا

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.