رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو سندیکای صنعت برق گفت: چنانچه خود تحریمی ها و تحریم های بین المللی نباشند حداقل می‌توان سالانه ۲ میلیارد دلار صادرات سیم مسی داشت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایرنا ،  عضو سندیکای صنعت برق گفت: چنانچه خود تحریمی ها و تحریم های بین المللی نباشند حداقل می‌توان سالانه ۲ میلیارد دلار صادرات سیم مسی داشت.

علیرضا کلاهی” روز دوشنبه در نشست خبری افزود: وضعیت صادرات مس کشورمان در حالی چندان مطلوب نیست که کشور ترکیه با وجود نداشتن هیچ معدن مسی بالا ترین میزان صادرات مس را دارد.

وی ادامه داد: وجود تحریم های ظالمانه و نیز برخی خود تحریمی ها سبب وضعیت کنونی برای صنایع مس شده است.

این تولید کننده سیم و کابل داخلی خاطرنشان ساخت: چنانچه خود تحریمی ها و تحریم های بین المللی نباشند حداقل می توان ۲ میلیارد دلار به اندازه ترکیه سیم مسی صادر کرد.

کلاهی ظرفیت تولید کشورمان در بخش کابل را بین ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار عنوان کرد.

رییس انجمن سیم و کابل سندیکای صنعت برق گفت: ظرفیت‌ بازارهای صادراتی ایران ۳۰۰ میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود که فقط عراق به تنهایی برای بازسازی زیرساخت‌های برقی خود بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار تا ۲۰ سال آینده کابل نیاز داشته باشد.

وی با بیان اینکه سهم برق در سبد انرژی جهان رو به افزایش است و بازار کابل رو به رشد خواهد بود، افزود: اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۴۰ باید یک تریلیون یورو در زیرساخت برق سرمایه‌گذاری کند که ۱۵ درصد آن را کابل تشکیل می‌دهد.

مدیرعامل شرکت کابل و سیم ابهر ادامه داد: همچنین نیاز به سیم در صنعت خودرو رو به افزایش است و اکنون از ۱۰ کیلو به ۴۰ کیلو رسیده است.

کلاهی درباره مهمترین بازارهای صادراتی کابل ایران گفت: افغاستان، ترکمنستان، عمان و حتی عربستان، بازارهای صادراتی ایران بوده اند.

رییس انجمن سیم و کابل سندیکای صنعت برق با بیان اینکه، ما پروژه بزرگ پتروشیمی را داریم اما در دوران تحریم محدود شدیم، گفت: قزاقستان، ترکمنستان، سریلانکا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، قبرس و ونزوئلا کشورهایی بودند که در دوران تحریم از دست رفتند.

وی در پاسخ به ایرنا درباره احتمال دامپینگ از سوی دیگر کشورها خاطرنشان ساخت: در بخش کالاهای ساخته شده، دامپینگ معنا ندارد هرچند دولت عربستان به شرکت‌های این کشور سیگنال داده که بازارهای ایران را بگیرند و پول با سود صفر درصد در اختیارشان قرار داده است.

کلاهی درباره مشکل تحریم و نقل و انتقال پول گفت: درخصوص نقل و انتقال بانکی، هزینه‌های زیادی را متحمل شدیم حتی در یک پروژه‌ای عراق به جای دلار، دینار پرداخت کرد که باعث ۱۰ درصد زیان شد.

این تولید کننده داخلی ادامه داد: به عنوان مثال ما در قزاقستان برندسازی کرده بودیم و مذاکره برای پروژه نفتی داشتیم که بعد از تحریم کلا رابطه با این کشور قطع شد.

کلاهی از تلاش برای برند سازی در کشور عراق خبر داد و گفت: تنها شرکت ایرانی هستیم که توانستیم تاییدیه وزارت نفت عراق را دریافت کرده و وارد پروژه های نفتی این کشور شویم.

رییس انجمن سیم و کابل سندیکای صنعت برق ایران با انتقاد از مشکلات ساختاری اقتصاد کشورمان گفت: مشکلات سبب شده تولید کننده در کشورمان نتواند در بازارهای جهانی به خوبی عمل کرده و موفق باشد.

وی به معافیت مالیاتی صادراتی به عنوان یکی از مشکلات اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: پیشنهادی برای لغو معافیت مالیاتی مواد خام داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: این معافیت، باعث شده که تولیدکنندگان مواد خام ترجیح دهد به جای در اختیار قرار دادن مواد اولیه به تولیدکننده، آن را صادر کنند.

کلاهی خواستار آن شد تا صنایع بالا دستی به جای قیمت گذاری دستوری، مواد اولیه را به صورت اعتباری در اختیار صنایع پایین دستی قرار دهند کهاین امر سبب خواهد شد تا ۱۰ درصد کاهش قیمت در محصولات ایجاد شود.

وی بازار عراق را بزرگ ترین بازار صادراتی سیم و کابل دانست و در عین حال گفت: تحریم ها مانع اصلی در توسعه بازارهای صادراتی است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.