رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

پس از اظهارات رئیس بانک مرکزی آمریکا در سمپوزیوم جکسون هال، طلا فورا افزایش پیدا کرد؛ هر اونس طلا در بازار معاملات آتی کامکس به یک‌‌باره بیش از ۲۵ دلار افزایش یافت و در نهایت با ۲۴ دلار و ۳۰ سنت معادل ۱.۴ درصد افزایش، در یک هزار و 819 دلار و ۵۰ سنت بسته شد و برای کل هفته 2 درصد رشد هفتگی را تجربه کرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا ، جروم پاول در خصوص تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه، محتاط‌تر از سایر مقامات بانک مرکزی آمریکا به نظر رسید و تاکید کرد که بانک مرکزی آمریکا ممکن است تعدیل برنامه خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلاری اوراق قرضه را امسال آغاز کند.

رئیس بانک مرکزی آمریکا در پایان بیان کرد: در نشست ژوییه کمیته بازار آزاد فدرال دیدگاه من مانند اکثر مقامات این بود که اگر اقتصاد همان طور که انتظار می‌رود بهبود گسترده‌ای داشته باشد آغاز تعدیل روند خرید اوراق قرضه در سال جاری مناسب خواهد بود. دیدگاه من این است که آزمون (پیشرفت بیشتر قابل ملاحظه) برای تورم محقق شده و پیشرفت واضحی به سوی اشتغال حداکثری وجود داشته است.

فرانک چالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز گفت: بازار طلا از اظهارات پاول مایوس نشد. بازار طلا مانند بازارهای سهام علاقه دارد سیاست پولی انبساطی ادامه پیدا کند. امیدوارم که در مقطعی نرخ‌های بهره عادی‌سازی شود و طلا در آن زمان برای پذیرش این اتفاق آماده خواهد شد. در حال حاضر طلا در یک بازه محدود مهار شده و اکنون در اوج این بازه قرار دارد. حرکت قیمت طلا در هفته جاری به سرمایه‌گذاران خواهد گفت آیا اظهارات پاول برای خارج کردن طلا از بازه یک هزار و 780 دلار تا یک هزار و 810 دلار کافی بوده است یا خیر. تا زمانی که طلا قیمت بالاتری را شکسته و بتواند به یک هزار و 820 دلار تا یک هزار و 825 دلار صعود کند، متقاعد نمی‌شوم که به یک هزار و 750 دلار تا یک هزار و 720 دلار عقب‌نشینی نخواهد کرد، زیرا طلا پس از ریزش سنگینی که اوایل اوت داشته، بهبود خوبی پیدا کرده و اکنون منتظر یافتن مسیر جدید است.

بازار طلا هفته جاری به معاملات دلار آمریکا توجه دقیقی خواهد داشت به خصوص پس از ریزش روز جمعه دلار که کمک کرد قیمت طلا بالاتر رود.

چالی همچنین خاطرنشان کرد: اگر طلا در این سطوح عقب‌نشینی کند، تعجب‌آور نخواهد بود. اگر سطح یک هزار و 775 دلار شکسته شود، طلا تا سطح یک هزار و 750 دلار تا یک هزار و 720 دلار ممکن است عقب‌نشینی کند و دوباره رکورد پایین یک هزار و 678 دلار را تست کند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت (تی دی سکیوریتیز) با اشاره به اظهارات پاول در سخنرانی جکسون هال به کیتکونیوز اظهار کرد: اگر نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تری پایین نگه داشته شوند، به نفع طلا خواهد بود.

پاول گفت: تورم را موقتی و تحت تاثیر بخش کالاهای بادوام و انرژی می‌داند. همچنین پاندمی را عامل تاثیرگذار در مشکلات زنجیره تامین دانست. به این ترتیب بانک مرکزی آمریکا برنامه‌های محرک مالی را تعدیل می‌کند، اما معیار متفاوتی برای تعدیل و افزایش نرخ‌های بهره وجود خواهد داشت و در حالی که بانک مرکزی به نظر نمی‌رسد نگران تورم باشد، اما بازار همچنان نگران است.

میلک نسبت به قیمت طلا در هفته جاری خوش‌بین بوده و انتظار دارد تا سطح یک هزار و 830 دلار صعود کند.

وی خاطرنشان کرد: بازارها در سخنرانی جکسون هال منتظر اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بودند، اما چنین اتفاقی نیافتاد. طلا می‌تواند به سطح بالاتری صعود کند.

هفته جاری تقویم آمار اقتصادی پر از آمار جدید خواهد بود که مهم‌ترین آنها گزارش اشتغال اوت آمریکا است که روز جمعه منتشر می‌شود. بازار پیش‌بینی می‌کند اقتصاد آمریکا در اوت بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است.

همچنین روز دوشنبه آمار فروش خانه و روز سه‌شنبه شاخص قیمت مسکن و شاخص اعتماد مصرفی سی بی منتشر می‌شود. آمار اشتغال ADP و شاخص مدیران خرید بخش تولید موسسه ISM روز چهارشنبه و شمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری روز پنج‌شنبه اعلام می‌شود.

مطالعه‌ی بیشتر: