رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، چهارم آبان ماه) با ۳۳۶ واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و ۳۸۴ هزار واحدی قرار گرفت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایرنا، در معاملات امروز بیش از پنج میلیارد و ۱۵۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۸ هزار و ۱۰۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با سه ‌هزار و ۶۳۲ واحد کاهش به ۳۷۶ هزار و ۵۲۶ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۲ هزار و ۲۸۹ واحد افت به ۲۳۷ هزار و ۳۳۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول ۴۶۷ واحد افزایش و شاخص بازار دوم ۱۹ واحد کاهش داشت.

علاوه بر این در بین همه نمادها، پتروشیمی پردیس(شپدیس) با یک‌هزار و ۵۱ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۶۹۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۶۵۹ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۵۶۸ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۴۷۵ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۳۶۰ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۲۲۹ واحد و بورس کالای ایران (کالا) با ۲۱۲ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل پتروشیمی فناوران (شفن) با ۴۷۵ واحد، پتروشیمی خارک (شخارک) با ۴۴۵ واحد، بانک پارسیان (وپارس) با ۴۴۱ واحد، پتروشیمی شازند (شاراک) با ۳۸۷ واحد، بانک پاسارگاد (وپاسار) با ۳۴۳ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۲۷۰ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران (ونیکی) با ۲۲۳ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با ۲۰۰ واحد و بانک صادرات ایران (وبصادر) با ۱۲۷ واحد با تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد پارس فولاد سبزوار (فسبزوار)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، آریان کیمیاتک (کیمیاتک)، پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، ایران‌خودرو (خودرو) و ملی صنایع مس ایران (فملی) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۶۳ ‌میلیون و ۶۲۲ هزار برگه سهم به ارزش چهار ‌هزار و ۶۹۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.