رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

روشن نبودن چشم‌انداز اقتصادی جهان باعث ثبت عملکردهای مختلف در بین شاخص‌های مهم بورسی شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا ، شاخص‌های کلان اقتصادی در بسیاری از نقاط بار دیگر رو به وخامت رفته اند و این به آن معنا است که احتمال تداوم شرایط اضطراری کرونایی حتی تا سال آینده چندان دور از ذهن نخواهد بود. صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی با ابراز نگرانی شدید از روند صعودی تورم از کشورهای عضو گروه ۲۰ خواسته است تا با همکاری یکدیگر یک پاسخ متحد و فوری به این قضیه بدهند؛ چرا که چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان در سال جاری و سال آینده به طور کامل تحت تاثیر قرار گرفته است.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۷۲۸.۵۷ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۶ درصد ریزش تا سطح چهار هزار و ۵۹۳.۶۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۴ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۴۴۶.۱۲ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۱۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح هفت هزار و ۲۳۷.۵۷ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۸۸.۷۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۸ درصدی در سطح 6 هزار و ۸۳۰.۳۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۳۵ درصد بالا رفت و به 9 هزار و ۵۷.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۲۵ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۹۲.۶۹ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۳۷۷.۲۴ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افزایش ۰.۹۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح چهار هزار و ۹۰۸.۷۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۴۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح هفت هزار و ۳۲۳.۷۴ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)