رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

قیمت طلا در معاملات جهانی روز چهارشنبه 19 آبان ماه، تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار، کاهش پیدا کرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا ، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، به یک هزار و ۸۲۴ دلار و ۹۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار در معاملات روز گذشته به بالاترین حد از سوم سپتامبر صعود کرده بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به یک هزار و ۸۲۸ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار با ۰.۲ درصد افزایش، در یک هزار و ۸۳۰ دلار و ۸۰ سنت بسته شد.

دلار آمریکا ۰.۱ درصد افزایش یافت و خرید طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر کرد.

بازار اکنون منتظر انتشار شاخص قیمت مصرفی آمریکا در روز جاری است. این گزارش به همراه شاخص قیمت تولیدکننده می تواند موضع بانک مرکزی آمریکا در خصوص افزایش نرخ‌های بهره را به بوته آزمون بگذارد.

هارشال باروت، مشاور تحقیقات ارشد شرکت متالز فوکوس در جنوب آسیا اظهار داشت: افزایش نرخ‌های بهره ممکن است به سرعتی که بازارها در ابتدا انتظار داشتند روی ندهد و تورم همچنان بالا بماند و فضای مساعدی برای صعود این فلز ارزشمند فراهم کند.

با این حال، اگر آمار شاخص قیمت مصرفی بالاتر از حد انتظار باشد، ممکن است باعث سودگیری در بازار طلا شود زیرا انتظارات برای آغاز زودتر از موعد افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا برای کنترل تورم را بالا می‌برد. طلا همچنین با مقاومت در سطح یک هزار و ۸۳۰ دلار روبه‌رو است.

اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کردند شاخص قیمت مصرفی آمریکا در مدت ۱۲ ماه تا اکتبر ۵.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده که سیاست‌گذاران آمریکایی اظهار کرده‌اند که افزایش نرخ‌های‌ بهره مطرح نیست. با این حال، دو مقام بانک مرکزی که موافق پایین ماندن نرخ‌های بهره هستند، روز سه‌شنبه گفتند انتظار دارند دورنمای اقتصادی تا تابستان آینده شفاف‌تر شود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری ثابت بود و در ۲۴ دلار و ۲۸ سنت ایستاد. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، به یک هزار و ۵۲ دلار رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، دو هزار و ۳۱ دلار و ۸۹ سنت معامله شد.