رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

در راستای افزایش سریع نرخ تورم آمریکا، شاخص‌های بورسی در آسیا و آمریکا ریزش کردند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا ، وضعیت تورم نسبت به ماه‌های قبل نه تنها بهتر نشده است که حالا با اوج‌گیری قیمت انرژی و مسکن و همچنین نقدینگی موجود، روز به روز شرایط وخیم‌تری را تجربه می‌کند.

نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۶.۲ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۳۰ سال اخیر بوده است.

در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش‌بینی به اقتصاد این کشور تا پایان ماه اکتبر به ۴۳.۹ واحد رسیده که این رقم ۳.۸ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با توجه به این روند انتظار می‌رود ورود جریان سرمایه‌های جدید به بخش‌های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به طور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی .لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی آغاز می‌شود

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۶ هزار و ۷۹.۹۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۸۲ درصد ریزش تا سطح چهار هزار و ۶۴۶.۷۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۶۴ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۶۲۲.۷۱ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۹۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح هفت هزار و ۳۴۰.۱۵ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۱۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۶ هزار و ۶۷.۸۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۰۳ درصدی در سطح هفت هزار و ۴۵.۱۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۶۱ درصد بالا رفت و به نه هزار و ۱۴۱.۸۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۶۱ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۱۰۶.۷۸ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۷۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۹۶.۱۴ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افزایش ۰.۵۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح چهار هزار و ۸۲۱.۱۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۱۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح هفت هزار و ۴۲۳.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص « تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)