رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

اقتصاد چین احتمالاً در ماه اکتبر به رشد ضعیف خود ادامه خواهد داد و نشانه‌های اندکی از بهبود آن وجود خواهد داشت. مجموعه‌ای از داده‌های کلیدی اقتصادی نشان می‌دهد این کندی رشد اقتصادی به اندازه‌ای جدی است که مقامات را وادار به افزایش حمایت اقتصادی می کند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، ضعف در اقتصاد چین، مشابه زمانی که در اوایل سال 2020 تحت تأثیر ویروس قرار گرفت، از هر دو جهت عرضه و تقاضا ناشی می شود. اما دلایل شوک‌های عرضه به کمبود برق، محدودیت‌های زیست‌محیطی پکن و سرکوب ریسک مالی که بازار املاک را تحت تأثیر قرار داده است تغییر کرده است، در حالی که تقاضای داخلی همچنان تحت تأثیر استراتژی «کووید-صفر» قرار دارد.

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، اقتصاددانان انتظار دارند تولید صنعتی نسبت به سال گذشته 3 درصد افزایش یابد که پایین ترین سطح از زمان کاهش رشد در اوایل سال 2020 است. بحران برق چین در حال حاضر در حال کاهش است و بزرگترین اپراتور شبکه برق چین این هفته گفت که عرضه و تقاضا در حدود 88 درصد از کشور به تعادل بازگشته است. با این حال، هنوز محدودیت‌هایی برای برخی از صنایع پرمصرف و پر آلاینده در استان‌های منتخب وجود دارد. با توجه به اینکه زمستان سرد پیش‌بینی می‌شود و ذخایر زغال‌سنگ محدود است، ممکن است کمبودهای بیشتری پیش رو باشد. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت در ده ماه اول سال از 7.3 درصد در سپتامبر به 6.2 درصد کاهش یابد. این امر عمدتاً به این دلیل محدودیت سرمایه‌گذاری در املاک است که از بحران مالی توسعه‌دهندگان بازار املاک و مستغلات آغاز شده است. اگرچه سیاستگذاران تنظیم دقیق برخی از سیاست‌های املاک را آغاز کرده‌اند و گزارش‌های رسانه‌های دولتی گمانه‌زنی‌هایی در مورد کاهش محدودیت‌ها را نشان می دهد اما اقتصاددانان می‌گویند که رکود در این بخش همچنان می‌تواند بزرگ‌ترین مشکل رشد باشد.

همانطور که در داده‌های مربوط به هزینه‌های مصرف کننده دیده می‌شود، اعتماد مصرف‌کننده به سطوحی که قبل از همه‌گیری دیده می‌شد بازنگشته است. اقتصاددانان انتظار دارند رشد خرده فروشی در این ماه به 3.8 درصد کاهش یابد.

با توجه به افزایش فشارهای نزولی، چندین اقتصاددان پیش بینی رشد خود را برای سه ماهه آینده کاهش داده اند و انتظار دارند که بدترین اتفاق برای رشد چین در این چرخه رکود در بهار 2022 رخ دهد. آنها می گویند “بدترین ها هنوز در راه است. علیرغم کاهش کمبود انرژی و تنظیم دقیق محدودیت‌های املاک، ما معتقدیم شرایط اقتصادی احتمالاً بدتر می‌شود زیرا به نظر می‌رسد که پکن هنوز به آستانه درد برای انجام اقدامات واقعی نرسیده است”.