جستجو

ارتباط و پیوند تنگاتنگ دانشگاه با شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، موجب رفع برخی از مشکلات کارخانه گندله سازی بافق شده است.


سعید حسنی عضو هئیت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالوژی دانشگاه یزد در خصوص گزارش نهایی طرح پژوهشی با عنوان« بررسی علل انسداد و اکسیداسیون داغ در پلیت های کارخانه گندله سازی» که به همت واحد تحقیق و توسعه شرکت سنگ آهن برگزار شد، گفت: در جهت رفع این مشکل با همکاری که با شرکت سنگ آهن مرکزی بافق داشتیم سعی بر آن شد که این طرح در چند مرحله از جمله بحث،« منشا شکل گیری رسوبات»، «مکانیزم شکل گیری رسوبات» و ارائه راه حل مناسب برای برطرف کردن مشکل در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به این که به غیر از بحث «انسداد و گرفتگی گریت پلیت ها »پدیده های دیگری به موازات آن از جمله حساسیت« مرز دانه» و «خوردگی ها با مکانیزم خاص فعال» وجود داشت، افزود: با بررسی تخصصی که صورت گرفت و همچنین تجربیات شرکت سنگ آهن مرکزی راهکارهایی ارائه شد که برخی از این راهکارها اجرا و بخش زیادی از چالش ها را برطرف کرد.

در ادامه دهقان مدیر کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق، در خصوص رفع گرفتگی و انسداد گریت پلیت ها که یکی از مشکلات این کارخانه است، گفت: برای رفع این مشکل با ارتباطی که با دانشگاه یزد برقرارشد موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه این طرح پژوهشی با همکاری اساتید دانشگاه یزد و همکاران کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق و ارائه راهکارهای مناسب تا حدود زیادی مرتفع گردید،تصریح کرد: خوشبختانه پس از اجرای طرح میزان خرابی گریت پلیت ها و نیز هزینه نگهداری تعمیرات آن به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

دهقان در پایان گفت: امیدواریم با ارتباط های بیشتر بین صنعت و دانشگاه بتوانیم مشکلات دیگر‌ در مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی را مرتفع و در سالی که از سوی مقام معظم رهبری باعنوان سال «تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده به اهداف خوبی دست یایبم.

منبع: روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.