رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش کالای کنسانتره آهن شرکت معدنی سنگ آهن اک کهور در بازار اصلی این بورس خبر داد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالاخبر ، براساس این اطلاعیه، پذیرش کالای کنسانتره آهن شرکت معدنی سنگ آهن اک کهور پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و هشتاد و یکمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ ۲۰ اسفند ماه در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت.

گفتنی است، براساس تفاهمنامه اخیر میان انجمن سنگ آهن و بورس کالای ایران مبنی بر عرضه های صنایع بالادستی فولاد شامل سنگ آهن دانه بندی، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در روزهای یکشنبه در بورس کالا و استمرار عرضه این محصول در تالار صنعتی و معدنی و همینطور توافق ایمیدرو برای عرضه سنگ آهن شرکت های زیرمجموعه خود در بورس، به تازگی شاهد عرضه های سنگ آهن دانه بندی، سنگ آهن کلوخه، کنسانتره و آهن اسفنجی در بورس کالا بودیم.

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران نیز اخیرا با یادآوری این موضوع که یکی از اهداف بورس کالا تکمیل عرضه زنجیره فولاد است گفت: برنامه بورس برای حوزه فولاد، تکمیل زنجیره عرضه محصولات است در این خصوص ایمیدرو با ارسال نامه ای اعلام کرده ۱.۵ میلیون تن سنگ آهن در قالب معاملات حراج باز عرضه خواهد داشت که عرضه ها به صورت هر دو هفته یک بار انجام می شود. با انجمن سنگ آهن نیز برای عرضه ها به توافق رسیدیم و امیدواریم بتوانیم این رویداد مهم را عملیاتی کنیم.

سعید عسکرزاده دبیر انجمن سنگ آهن نیز در خصوص تفاهمنامه امضاشده میان انجمن و بورس کالا گفت: موضوع عرضه محصولات بالادست در بورس کالا و استفاده از ابزار بورس برای ایجاد شفافیت در سامانه معاملات بالادست، سال هاست مدنظر انجمن بوده و در حال پیگیری آن بودیم. از این رو براساس این تفاهمنامه، مقرر شد روزهای یکشنبه هر هفته این محصولات در بورس عرضه شوند.

وی معتقد است بورس یکی از بهترین ابزارهایی است که قیمت گذاری دستوری را حذف می‌کند و تمام محصولات زنجیره فولاد در یک رقابت سالم، می‌توانند در بورس عرضه شوند و توازن و عدالت به زنجیره فولاد برگردانده شود.