رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

بازار ارز روز قبل با شیب اندکی روی ریل صعودی حرکت می کرد و بازار مقاطع فولادی در آرامشی کامل قرار گرفته است، اما گران شدن ورق فولادی در بورس کالا نابسامانی نامبارکی را در بازار انواع ورق فولادی، قوطی پروفیل ایجاد کرده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از مدیران آهن ، بازار ارز روز قبل با شیب اندکی روی ریل صعودی حرکت می کرد و بازار مقاطع فولادی در آرامشی کامل قرار گرفته است، اما گران شدن ورق فولادی در بورس کالا نابسامانی نامبارکی را در بازار انواع ورق فولادی، قوطی پروفیل ایجاد کرده است.

نرخ ارز هنوز بلاتکلیف برجام است و طرف غربی نیز مداوم با دست پس می زند و با پا پیش می کشند. همانطور که قبلا یش بینی می‌شد بعد از اینکه آمریکا زیر حرفش زد و بلینکن تاکید کرد تا زمانی که ایران به میز مذاکرات برنگردد، با آزاد شدن پول های ایران در کره جنوبی موافقت نخواهد کرد، بازار ارز با شیب آرام روی ریل صعودی قرار گرفته و نرخ دلار نقدی با رشدی 200 تومانی نسبت به عصر چهارشنبه به 24850 تومان رسیده است.

در این اوضاع برجام، به گفته برخی خبرنگاران، بازار مقاطع طویل و نرخ ارز تا خرداد 1400 روز انتخابات رئیس جمهور ایران، ثابت و حتی کاهشی می شود اما بعد از خرداد 1400 طوفانی عظیمی از افزایش قیمت ها در راه است.

در بازار آهن در شرایطی که بخش زیادی از تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مقاطع طویل فولادی، فروش های خود را بسته اند و هر گونه اعلام قیمت جدید و انجام معامله ای به سال آینده موکول کرده اند، عمده نوردکاران و بنگاه دارانی که به اعلام قیمت ها پرداخته اند نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشته اند.

بازار مقاطع فولادی صرفه نظر از تعدادی معدودی نوسانات پراکنده در آرامشی کامل قرار گرفته و برخلاف سال گذشته در روزهای نزدیک به ایام نوروز وضعیت رکودی بر آن حاکم شده است. در این شرایط بنگاه داران آهن و حتی نوردکاران عمدتا به ارائه تخفیفات مناسبی به مشتریان واقعی می پردازند.

بر اساس قیمت ها اعلامی درب کارخانه نوردکاران دیروز تقریبا همه تولیدکنندگان نبشی ، ناودانی و تیرآهن قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشتند. همچنین بازار میلگرد آجدار هم اعلام کرد عمده محصولاتش تغییری نکرده است و به صورت محدود شاهد کاهش 50 تا 100 و افزایش 50 تا 70 تومانی قیمت های اعلامی سایزهای مختلف میلگرد آجدار در شرکت های مختلف هستیم؛ محدود قیمت میلگرد 14 آجدار در کانال 12400 تا 13400 تومان قرار گرفته است.

بازار ورق فولادی و پروفیل مجددا غیرشفاف شد، چرا که در معاملات بورس کالا ورق فولادی HR با رشدی بیش از 6.38 درصدی نسبت به نرخ نهایی عرضه دو هفته قبل این محصول با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به 18580 تومان رسید. همین موضوع نیز باعث داغ شددن بازار ورق و قوطی شد و 100 الی 300 تومان افزایش یافته و محدوده قیمتی پروقیل با ضخامت 2 بسته به ورق استفاده شده در کانال 20700 تا 22000 تومان قرار گرفته است.

البته این بازار به حدی آشفته است که قیمت ها را فقط بر اساس شنیده ها می توان روایت کرد و در سایت های فروش محصولات فولادی و کانال های رسمی تولیدکنندگان پروفیل به ندرت شاهد اعلام دقیق قیمت روزانه هستیم. لذا باید دقت کرد که قیمت پایه ورق گرم HR مبارکه دقیقا معادل نرخ کشف شده دو هفته پیش این نوع ورق در بورس کالا محاسبه شده بود و اگر قرار باشد همین روند ادامه پیدا کند و روال خرید و فروش و نحوه تعیین قیمت پایه در بوری هم چنان به همین صورت شفاف بماند، می توانیم شاهد گرانی های بیشتر در بازار این محصول حتی با آزاد شدن تعرفه واردات ورق در سال آینده باشیم؛ چرا قرار است ورق های وارداتی نیز از طریق این بورس غیر شفاف به بازار تزریق شود.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.