رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

به گزارش معدن مدیا و به نقل از ایفنا سیماندائو، یک رشته کوه ۱۱۰ کیلومتری از تپه ها در اعماق کشور گینه در آفریقای غربی، دارای بزرگترین ذخایر سنگ آهن دست نخورده در جهان است که می تواند زنجیره تأمین جهانی ماده اولیه ساخت فولاد به عنوان دومین کالای تجاری پس از نفت خام را در جهان دوباره شکل دهد.
این دارایی عظیم، سرمایه گذاران جهانی را به ویژه در چین مجذوب خود کرده است، اما استخراج این ماده معدنی یک چالش سخت است که با خطرات عدم اطمینان فنی، سرمایه ای و سیاسی گره خورده است.
گفته می شود این بزرگترین معدن با بهترین کیفیت سنگ آهن در جهان محسوب می شود. برخی کارشناسان صنعتی پیش بینی می کنند این معدن می تواند سالانه ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن، معادل ۷ درصد تولید جهانی در سال ۲۰۱۹ تولید کند. توسعه این ذخایر می تواند سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی برای چین به عنوان بزرگترین کشور فولادساز جهان به دنبال داشته باشد.
اما ایجاد زیرساخت های لازم در گینه، که از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی در بین ۱۸۶ کشور از نظر صندوق بین المللی پول در رتبه ۱۶۰ ام قرار دارد نیز میلیاردها دلار هزینه دارد. برای عملیاتی شدن پروژه سیماندائو، نیاز به احداث راه آهن و بندر به اندازه بزرگترین پروژه زیرساختی در آفریقا است و سرمایه گذاران تمایلی به غرق این پول در سیماندائو ندارند زیرا خطر سقوط قیمت ها وجود دارد.
پروژه سیماندائو طی دو دهه گذشته تا حد زیادی متوقف شده که نشان دهنده پیچیدگی های سیاسی، اختلافات مربوط به حقوق معدن، نگرانی در مورد هزینه ها و فشارهای رقبای صنعتی است.

با وجود همه گیری، قیمت سنگ آهن در سال جاری همچنان در حال افزایش است و در ۱۹ آگوست به ۱۲۸٫۸۰ دلار در هر تن رسید که بالاترین سطح شش ساله است و از آن زمان تاکنون روی ۱۲۰ دلار معلق مانده است.
یک تحلیلگر صنعت فولاد در چین گفت: “اگر سیماندائو شروع به کار کند، می تواند ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر تن افت قیمت جهانی سنگ آهن را به همراه داشته باشد.”
از ماه مه، شرکت بائواستیل در تلاش است تا کنسرسیومی از سازندگان فولاد را به سرمایه گذاری در سیماندو هدایت کند، اما این پروژه چندان مطمئنی نیست. شرکت های چینی سابقه ضعیفی در سرمایه گذاری در استخراج معادن خارجی دارند. نمونه بارز آن پروژه آهن سینو در استرالیا است که پس از آنکه شرکت دولتی سیتیک چین ۴۵۰ میلیون دلار برای ۲۵ سال حق استخراج معدن سنگ آهن در کیپ پرستون در سال ۲۰۰۶ پرداخت، به دلیل تاخیرهای مکرر تولید و سرمایه گذاری های سرسام آور، به سرعت به یک گودال پول تبدیل شد.
یک سرمایه گذار ارشد صنعت انرژی گفت: سیماندائو “برای هماهنگی طرف های مختلف، تقسیم منافع و خطرات” به یک معامله گر حرفه ای نیاز دارد. این سرمایه گذار گفت، بدون توانایی جلب همه طرف ها برای همکاری و شکل گیری یک مدل تجاری پایدار، توسعه سیماندائو امکانپذیر نمی شود.
به گزارش فولاد ایران، دولت گینه نیز به دنبال استفاده از پروژه سیماندائو برای گسترش زیرساخت های داخلی است و خواستار احداث راه آهن ۶۵۰ کیلومتری ترانس گینه و بندر آبهای عمیق و همچنین امکانات حمایتی است. این به معنای یک سرمایه گذاری عظیم برای توسعه دهندگان سیماندائو است. چنین ساخت و ساز عظیم به معنای دوره سرمایه گذاری طولانی مدت است. تحلیلگران گفتند که ساخت و ساز و شروع تحویل سیماندائو ممکن است هشت سال طول بکشد.

منبع: Nikkei.com

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.