رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار، رویه ثبت اطلاعات محصولات طویل فولادی در سامانه جامع تجارت را به کلیه فعالین تجاری توزیع و فروش این مقاطع ابلاغ کرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری فارس، پیرو ابلاغ شیوه‌نامه سامان‌دهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد در تاریخ ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹ از سوی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار با اشاره به تکلیف قبلی تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، توزیع‌کنندگان و فروشندگان این محصولات را نیز به طور رسمی شامل ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت کرد.

بر این اساس، عباس قبادی در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹، خطاب به کلیه فعالین حوزه توزیع و فروش مقاطع طویل فولادی، آن‌ها را مکلف به ثبت اطلاعات محصولات طویل فولادی در سامانه جامع تجارت کرد که رویه آن نیز به پیوست ابلاغ شده است.

در بخشی از این ابلاغیه آمده است: «از این پس عملکرد فعالین بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه‌های فوق‌الذکر ارزیابی شده و سهمیه خرید این محصولات برای این اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی متناسب با عملکرد آن‌ها تعیین خواهد شد.»

گفتنی است در ماه‌های اخیر آشفتگی بازار داخلی فولاد و تنش در تأمین مواد مورد نیاز واحدهای پایین‌دستی فولادسازان با وجود تولید مازاد و صادرات قابل‌توجه محصولات فولادی، واکنش مجلس یازدهم، هیأت دولت و رزم‌حسینی وزیر جدید صمت را به دنبال داشته است.

شواهد نشان می‌دهد، با توجه به عدم شفافیت در شیوه عرضه و انگیزه سوداگری به دلیل تفاوت نرخ این محصولات در محل‌های متفاوت عرضه از جمله «بورس کالا، مچینگ و بازار سیاه»، سیاست‌گذار تصمیم به عرضه انواع محصولات فولادی صرفاً در بورس کالا گرفته‌ و فعالین این حوزه را ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت در راستای رصد بهتر و افزایش شفافیت در این بازار کرده‌اند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.