رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عباس زارعی گفت: هوشمندسازی و دیجیتالی کردن صنعت فولاد کمک می کند قیمت تمام شده کاهش یابد و در نتیجه رقابت پذیری محصولات در بازارهای جهانی بالا برود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری موج ، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه  با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه مرکز تحول دیجیتال صنعت در دانشگاه تهران بنیان نهاده شده است، گفت: با استقرار شرکت های استارت آپی در مرکز تحول دیجیتال صنعت فولاد نه تنها مشکلات صنعت فولاد کشور مورد بررسی قرار می گیرد به دنبال این هستیم که کسب و کارهای دیگری شکل بگیرد و دستاوردهای بدست آمده در بخش فولاد به صنایع دیگر هم منتقل بشود.

عباس زارعی با بیان اینکه نخستین رویدادهای مرکز تحول دیجیتال صنعت فولاد با ارائه چالش ها آغاز شده است، افزود: در پایان سال جاری افراد یا شرکت هایی که بتوانند ۷ چالش مطرح شده در فولاد مبارکه را پاسخ دهند در ادامه فعالیت ها حضور خواهد داشت.

او با تاکید بر اینکه در بهمن ماه رویداد دیگری در مرکز تحول دیجیتال خواهیم داشت، تصریح کرد: در حال حاضر دنیا در انقلاب چهار صنعت است که مباحث دیجیتالی است و از آنجایی که در زنجیره فولاد از معادن تا زمانی که محصول ورق فولاد تولید می شود مفاهیم دیجیتال برای افزایش کیفیت تولید و بهره وری کاربرد دارد این رویکرد در دستور کار قرار دارد.

زارعی با تاکید بر اینکه مرکز تحول دیجیتال صنعت فولاد کمک می کند تا سایر صنایع هم دیجیتال شوند، تصریح کرد: صنعت دیجیتال منجر به افزایش دقت و سرعت می شود، به ویژه در زمانی که دیتاها بزرگ باشند هوشمندسازی و دیجیتالی کردن صنعت فولاد کمک می کند قیمت تمام شده کاهش یابد و در نتیجه رقابت پذیری محصولات در بازارهای جهانی بالا برود.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه با اشاره به اینکه دیجیتالی کردن تولید کمک می کند کیفیت تولید بالا برود و از طرف دیگر زمان تحویل محصول کاهش یابد سودآوری بیشتر می شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی با توجه به اینکه تحریم هستیم پروژه های زیادی در زمینه بومی سازی نیز تعریف شده است، به طور کلی شرکت فولاد مبارکه یک قرارداد باز با دانشگاه تهران دارد که توسط معاونت پژوهش دانشگاه مشکلاتی که توسط فولاد مبارکه مطرح می شود به بخش های مرتبط منتقل می کند و در نهایت برای رفع مشکل اقدام می شود حال ممکن است این موضوع به بومی سازی برگردد یا یک اصلاح فرایند باشد.

مرکز نوآوری تحول دیجیتال، نقطه آغازی جهت حرکت به سمت تحول دیجیتال در صنعت فولاد کشور است. و با هدف ایجاد بازوهای تحقیقاتی و اجرایی واسته به صنعت فولاد مبارکه، ارائه خدمات و محصولات منطبق با زنجیره ارزشی فولاد، استفاده از پتانسیل های دانشی موجود در دانشگاه جهت برطرف سازی چالش های موجود در صنایع، استفاده از ظرفیت های علمی و ایده های نوآور دانشجویان دانشگاه تهران جهت ایجاد کسب وکار در تحول دیجیتال، ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری و ایجاد مرکزی برای انجام تحقیقات مرتبط با گسترش و توسعه پایدار صنعت فولاد کشور است و افزایش بازدهی و بهینه سازی فرایند، مدیریت صحیح امکانات، کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، بهبود کیفیت محصولات نهایی و ایجاد محصولات هوشمند با دانش تاریخچه محصول، ایجاد شبکه سازی بین واحدهای تولیدی و زنجیره تامین، یادگیری ماشین جهت تولید آلیاژهای جدید، قابلیت ردیابی محصول و ایجاد راه حل های غیرمتمرکز به جای متمرکز از مزایای تحول دیجیتال در صنعت فولاد است. از این رو آینده فولاد مبارکه در حوزه تحول دیجیتال از جمله تعامل بهتر با ذی نفعان، استفاده از فناوری ها در ایجاد کارخانه هوشمند، استفاده از ربات ها در بهبود فرایندهای تولید و در مشاغل سخت، استفاده از هوش مصنوعی در بهبود و مدیریت فرایندها، هوشمندسازی با استفاده از تحلیل کلان داده ها، مدیریت بهینه انرژی و محیط زیست با استفاده از فناوری اینترنت اشیا و…خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.