رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: پرهیز از خام‌فروشی مورد تاکید همه فعالان معدنی است، اما برای تمام مواد معدنی یک نسخه واحد نباید نوشت.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از  ایرنا،« بهرام شکوری» روز چهارشنبه در هیجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در هتل اسپیناس تهران افزود: امروز در بخش سنگ‌های تزئینی و نما بالغ بر هفت تا ۹ درصد صادرات انجام می‌ شود که ارزش آن سالیانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار است، درحالی که ایتالیا یکی از صادرکننده‌های عمده این بخش، ۲۲ درصد از تولید خود را خام می‌ فروشد.

وی اضافه کرد: امروز چنانچه سنگ‌های تزئینی و نما استخراج نشود و ارزی به دست نیاید، با روند روبه رشد سال‌های آتی برای مصرف سنگ مصنوعی، کاشی و سرامیک و یا افزایش مصرف شیشه و کامپوزیت، ارزش اقتصادی سنگ‌های تزئینی و نما از بین خواهد رفت.

شکوری خاطرنشان ساخت: امروز با شرایط بهره‌برداری از معادن سنگ تزئینی و نما برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال ذخیره وجود دارد و باید برنامه‌ریزی متناسب با شرایط روز دنیا انجام شود.

رییس کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق ایران گفت: اکنون در زمینه سنگ آهن هماتیتی کم عیار که در داخل کشور قابل مصرف نیست، با وجود استفاده از آن در کارخانه‌های سیمان، مازاد مصرف وجود دارد، اینها باید تبدیل به ارز و سرمایه در کشور شوند.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن وتجارت سال گذشته مجموع استخراج مواد معدنی از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال به رقم ۴۱۰ میلیون تن رسید.

به گفته شکوری، امروز نیم درصد ذخایر معدنی کشور استخراج می‌شود، درحالی که استاندارد این رقم در دنیا سه تا پنج درصد است.

آمارهای پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور ۵۷ میلیارد تن که از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.

رییس کمیسیون معادن وصنایع معدنی اتاق ایران توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی کمتر از یک تا یک درصد است، اما کالای تولیدی ارزش ۲۰ تا ۳۰ درصدی آن متعلق به بخش معدن است.

ایران از نظر ذخایر شناسایی شده معدنی در جهان رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.