رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: با توجه به سال پشتیبانی و مانع‌زدایی تولید، تلاش فراوانی در جهت افزایش تولید و صادرات مفتول‌ها داشته‌ایم.


به گزارش معدن مدیا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجتبی شهدوست، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان اظهار داشت: صنایع مفتولی به عنوان یکی مشتقات میلگرد ازجمله صنایع پایین‌دستی در صنعت فولاد محسوب می‌شود که این صنعت با توجه به ایجاد ارزش افزوده بیشتر نسبت به فروش مستقیم شمش یا میلگرد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. صنایع مفتولی شامل محصولات اولیه‌ای از قبیل سیم سیاه، سیم گالوانیزه است که هم به منظور استفاده‌نهایی در پروژه‌های عمرانی و هم جهت تولید کالا‌های دیگری مانند انواع توری‌ها (توری مش، حصاری، گابیون، فرنگی، مرغی، پرسی )، انواع سیم خاردار، سیم مسوار، الکترود هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام از این محصولات کاربرد خاص خود را در پروژه‌های عمرانی و صنعتی دارند.

وی اضافه کرد: در کنار محصولات این حوزه، محصولاتی از قبیل توری سرندی و رابیتس که از ورق گالوانیزه جهت تولید آن‌ها استفاده می‌شود به این صنعت راه پیدا کرده و تولیدکننده‌های مختلفی برای تولید این محصولات مشغول هستند. بیشترین افرادی که از محصولات صنایع مفتولی استفاده می‌کنند باغداران، کشاورزان، دامداران و مجریان پروژه‌های عمرانی هستند. باغداران، کشاورزان و دامداران از محصولات این صنعت جهت حفاظت از حریم محدوده خود یا حفاظت از دام و طیور خود استفاده می‌کنند و در پروژه‌های عمرانی در هریک از بخش‌های یک پروژه ساختمان، راه‌سازی، سدسازی نیز از محصولات این حوزه استفاده می‌کنند. همچنین صنایع پایین دستی این حوزه نیز به عنوان یکی از مصرف‌کنندکان صنایع مفتولی محسوب می‌شوند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان آویز لباس از مله مشتریان این صنعت هستند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: از محصولات صنابع مفتولی در حصارکشی زمین ها، اغلب زمین‌های کشاورزی و باغات و دامداری ها، ساخت محوطه‌های محصور مانند انبار و قفس حیوانات و تمامی پروژه‌های عمرانی ازجمله جهت اجرای آرماتوربندی و قالب‌بندی، مقاوم‌سازی بتن کف محل عبور ماشین‌های سنگین، مقاوم‌سازی کف یا دیواره سوله‌ها، تونل‌ها، استخرها، فیلتراسیون یا سرند نمودن خاک، شن و ماسه معادن، ساختمان‌سازی و کارخانجات و صنایع وابسته مانند استفاده در صنایع پایین‌دستی مانند صنایع تولیدی محصولات آشپزخانه و آویز لباس و صنایع بسته‌بندی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه تولید انواع سیم سیاه و گالوانیزه ایران بیشترین تولید منطقه را به خود اختصاص داده است. اما در حوزه صنایع وابسته مانند تولید انواع توری‌ها باتوجه به امکان تولید به صورت کارگاهی، اکثر کشور‌ها خود به تولید این محصولات و برطرف نمودن نیاز‌های داخلی خود مشغول هستند. سطح کیفیت این محصولات وابسته به سطح کیفیت سیم سیاه یا گالوانیزه مورد استفاده و متعاقبا وابسته به کیفیت میلگرد مورد استفاده می‌باشد؛ که ایران در مقابل سایر کشور‌های همسایه دارای سطح کیفی مطلوبی در این حوزه است.

شهدوست اظهار کرد: با توجه به حجیم بودن توری‌ها و هزینه‌های بالای حمل، واردات این محصولات برای مصرف‌کنندگان معقول نیست و بهترین راه صادرات در حوزه صنایع فولادی صادرات سیم سیاه یا گالوانیزه است که ما توانسته‌ایم این محصولات را به کشور‌های عراق، ترکیه، ازبکستان، پاکستان، افغانستان صادر کنیم. محصولات صنایع مفتولی ارز آوری مناسبی برای ایران دارند چراکه با توجه به محدودیت‌های صادراتی در برخی حوزه‌های صنعت فولاد، صادرات در حوزه صنایع مفتولی راحت‌تر است و میزان تولید در ایران و قیمت محصولات در ایران و هزینه حمل از ایران برای کشور‌های اطراف تامین این محصولات از ایران مقرون به صرفه بوده که این موضوع منجر به ارزآوری کشور شده است.

وی ادامه داد: کشور‌های عراق، ترکیه، ازبکستان، افغانستان و پاکستان همکاری خوبی در حوزه صنایع مفتولی با ایران دارند. با توجه به نیاز بازار و اشتغال در این صنعت، ماشین‌سازی‌های فعال در کشور مجبور به دست یافتن به تکنولوژی دستگاه نیمه اتومات و تمام اتومات جهت تولید این محصولات و تولید این دستگاه‌ها شده‌اند که سال‌ها پیش این دستگاه‌ها خارج از ایران وارد می‌شد. از واردات سیم سیاه و گالوانیزه به ایران جلوگیری شده و تمام محصولات صنایع مفتولی قابل تولید در کشورمان است، که مشکل کمبود سیم سیاه و گالوانیزه برای صنایع پایین دستی و مصرفکنندگان نهایی این حوزه برطرف شده است. تمام مواد اولیه محصولات صنایع مفتولی میلگرد از تولید داخل تامین می‌شود و هیچ گونه وارداتی در این خصوص چه در حوزه مواد اولیه این صنعت و چه در حوزه وارادت خود محصولات وجود ندارد.

شهدوست تصریح کرد: چون محصولات این حوزه از مشتقات میلگرد است، قیمت پایه محصولات بر اساس قیمت میلگرد تعیین می‌شود. قیمت پایه روز میلگرد به اضافه حق‌العمل تولید تعیین‌کننده قیمت محصولات است که با توجه به نوسانات زیاد قیمت میلگرد قیمت محصولات این حوزه نیز دارای نوسان در بازار ایران هستند.

وی در پایان اضافه کرد: با توجه به شعار سال تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی، تلاش فراوانی در جهت افزایش تولید و صادرات خود کرده‌ایم ولی متاسفانه برخی ارگان‌ها و سازمان‌ها مشکلاتی ایجاد می‌‌کنند که منجر به کاهش سرعت سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شود. امیدوار هستیم امسال تولید، فروش و صادرات خود را دو برابر کند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.