رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با نگاهی بر گزارش قیمت‌ها در ابتدای هفته جاری، می‌بینیم قیمت سنگ آهن از مرز ۱۷۰ دلار عبور کرده و به ۱۷۲دلار بر هرتن رسیده است اما در کنار این ماده معدنی، قراضه به عنوان یکی از اثرگذارترین مواد اولیه روی قیمت محصولات فولادی همچون میلگرد و مفتول با کاهش قیمت همراه گشته است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، بر اساس آخرین اطلاعات، قیمت سنگ‌آهن صادراتی استرالیا در کشور چین در ۱۵ ژانویه(۲۵دیماه) ۱۷۲٫۵دلار بر هرتن CFR قیمت‌گذاری شده و پیش بینی می‌شود برای دو هفته آینده این عدد به ۱۶۸ دلار برسد و با اندکی کاهش قیمت مواجه شود.

زغال‌سنگ کک شو استرالیا نیز به بهای ۱۱۹دلار FOB در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ رسیده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت این کانی در ۲ هفته آینده سیر صعود قیمتی خود را طی کرده و قیمت آن بین ۱۱۸تا۱۲۶دلار محاسبه شود.

قیمت قراضه آهن صادراتی امریکا در ترکیه در تاریخ ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۱میلادی به عدد ۴۷۰دلار رسیده و نشان می‌دهد نسبت به روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی با کاهش قیمت مواجه شده و حتی بر طبق پیش‌بینی متال اکسپرت، قیمت این محصول در دوهفته آینده ممکن است به مرز ۴۶۰دلار نیز برسد. لازم به ذکر است که قراضه یکی از مواد اولیه مهم برای فولادسازان به ویژه در ترکیه به شمار آمده و طی هفته‌های گذشته با روند روبه رشد خود، منجر به افزایش قیمت محصولات پایین دستی صنعت فولاد همچون میلگرد و مفتول شده است.

قیمت چدن در تاریخ یادشده در کشورهای CIS به میزان ۵۵۰تا۵۵۵دلار FOB گزارش شده و پیش بینی ها حاکی از ادامه روند رشد قیمتی این محصول را می دهند.

بر طبق گزارش متال اکسپرت، قیمت شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلی متری بر مبنای FOB اوکراین را در ۱۵ژانویه ۵۸۵دلار گزارش و پیش بینی شده که قیمت این محصول در ۲ هفته آینده ثابت باقی بماند.

میلگرد ۲۵-۱۲ میلی متری نیز به عنوان یکی دیگر از محصولات فولادی، بر مبنای قیمتی در کشورهای CIS در تاریخ یادشده و ابتدای هفته جاری به ۶۶۰تا ۶۸۵دلار FOB اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود در دوهفته آینده قیمت این محصول در همین بازه قیمتی باقی بماند.

مفتول یکی دیگر از محصولات تولیدی در صنایع پایین دستی فولاد در تاریخ ۱۵ژانویه ۲۰۲۱ میلادی در کشورهای منظقه CIS به ۷۳۰تا۷۵۰دلار FOB رسیده و پیش‌بینی برای رشد قیمتی آن وجود دارد.

تیرآهن I در کشور ترکیه که در ابتدای این هفته به قیمت ۷۰۰تا۷۳۰دلار FOB رسیده و پیش بینی ها حاکی از ادامه رشد قیمتی این محصول دارد.

بیلت ۱۵۰-۱۳۰میلی‌متری در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس نیز در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی به رقم ۵۷۰دلار قیمتگذاری شده و برای این محصول رشد قیمت پیش بینی شده است. قیمت محصول یاد شده در کشور تایلند با نرخ CFR صادراتی از ایران عدد ۶۰۵دلار نرخ‌گذاری شده و پیش بینی می شود بهای این محصول با رشد قیمت در ۲ هفته پایانی ژانویه همراه شود.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.