رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

یک شرکت دانش‌بنیان با تولید و بومی‌سازی یک ماده نانویی، توانست قیمت این محصول را در کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین امانی داز، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: محصول دانش‌بنیان این شرکت نانو ماده گرافن است. این محصول در ردیف مواد آلی معدنی قرار می‌‎گیرد. در گذشته، این ماده با قیمت‌های بسیار بالایی تولید می‌شد، اما در این شرکت موفق شدیم آن را به روش بسیار ارزان‌قیمتی تولید و روانه بازار کنیم.

وی ادامه داد: این محصول در صنایع مختلفی از جمله پلیمر، رنگ و رزین، کامپوزیت و دیگر صنایع و تولیدات کاربرد دارد. نانو ماده گرافن، می‌تواند باعث افزایش استحکام محصولات شود و خواص مکانیکی آنها را افزایش دهد. همچنین کاهش نفوذپذیری و افزایش رسانایی حرارتی از جمله دیگر خواص این ماده است.

امانی داز، در ادامه ضمن توضیح فعالیت‌های تحقیقاتی صورت گرفته در این شرکت، افزود: در حال حاضر این محصول با قیمتی در حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد ارزان‌تر از محصول مشابه خارجی تولید می‌شود. متاسفانه تمام توان و پشتوانه مالی ما، صرف تحقیقات و هزینه‌های تولید شد و به تازگی در حال دریافت تسهیلات هستیم تا بتوانیم این محصول را در مقیاس بالای صنعتی تولید کنیم.

وی همچنین بیان کرد: توسعه بازار و افزایش فروش و تولید به قصد صادرات، یکی دیگر از برنامه‌های این شرکت است. با توجه به اینکه قیمت محصول ما بسیار پایین‌تر از نمونه مشابه خارجی است و از نظر کیفیت نیز فرق چندانی میان این دو نوع محصول نیست، استفاده از محصول وارداتی برای مصرف‌کننده ایرانی اصلاً توجیه ندارد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.