رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیرعامل فولادمبارکه با بیان اینکه شرکت فولادمبارکه همیشه بالاتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کند، گفت: پروژه نورد گرم ۲ نیاز تمام صنایع را تامین می کند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، حمیدرضا عظیمیان در میزگرد تخصصی تعاملات دو حوزه فولاد و سنگ‌آهن، چالش‌ها و راهکارهای صادرات در دوره پسا ترامپ، اظهار کرد: وقتی اسم فولاد مبارکه به میان می‌آید به عنوان تولیدکننده ورق و تامین کننده انواع ورق از آن یاد می‌شود، همچنین از آنجایی که رسالت صنعت سازی به فولاد مبارکه واگذار شده، این شرکت باید نیازهای کشور را تامین کند.

وی با بیان اینکه پروژه نفت گوره به جاسک، استراتژیکترین پروژه دولت است، افزود: وزیر نفت اعلام کرد به دلیل تحریمها این فولاد خاص به ایران فروخته نشد، اما در سال ۹۷ و ۹۸ گروه مشترک کارشناسان رومانایی و شرکت نفت و فولاد مبارکه با کمک یکدیگر توانستیم این فولاد را تولید کنیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه ادامه داد: اکنون ۴۵۰ هزارتن از این نوع فولاد تولید و در اختیار فولاد اکسین، نصاب و لوله ساز قرار گرفته و هزار کیلومتر آن انجام شده است.

عظیمیان ادامه داد: اخیرا فولاد مبارکه اسلب ۳۰۰میلیمتری تولید کرده و در کمتر از ۴۸ ساعت شرکت نفت و وزارت نفت گفتند که برای انتقال نفت از کف دریا از این اسلب استفاده خواهند کرد.

وی با بیان اینکه اکنون این اسلب در فولاد اکسین نورد شده و در مراحل عقد قرارداد برای این پروژه قرار داریم، تصریح کرد: فولادمبارکه برای خود رسالتی قائل است که تمام نیاز صنایع را می‌تواند تامین کند.

مدیر عامل فولاد مبارکه خاطر نشان کرد: امسال ۷۰۰ میلیون یورو ورق وارد کشور شده و اگر ما خود را به تکنولوژی جدید نرسانیم از دنیا و بازار عقب خواهیم ماند.

عظیمیان گفت: همیشه در تابستان برق مجموعه قطع شده و در زمستان قطعی گاز داشتیم. امسال نیز ۳۰۰ هزار تن عدم تولید به خاطر قطعی برق و گاز داشتیم.

وی افزود: فولاد مبارکه جزو تنها پلنت‌هایی است که واحد گندله سازی ۵.۵میلیون تنی آن تا ۷میلیون تن را تولید می‌کند و بزرگترین تولید کننده فولاد اسفنجی است. شرکت فولادمبارکه همیشه بالاتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کند.

مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان اینکه با پروژه نورد گرم ۲ نیاز تمام صنایع تامین می شود، ادامه داد: زمانی که راهکاری به فولادمبارکه برای تامین نیاز مواد اولیه وجود ندارد در نتیجه به سراغ ایجاد واحد معاونت معدنی می رود.

عظیمیان تصریح کرد: خرید کنسانتره به صورت آزاد در فولادمبارکه مطرح بوده، اما بر اساس سهیمه بندی ما بخش عمده ای از نیاز خود را دریافت کرده و کسری را از بازار خریداری می‌کنیم، اما اگر قرار باشد که قیمت به صورت کلی آزاد باشد با مشکل روبرو می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه تفاوت کیفیت کنسانتره‌ها مشکل ساز است، افزود: برای واردات کنسانتره نیز به این موضوع فکر کردیم که سهمیه فولاد هرمزگان را حذف کرده و به فولادمبارکه داده شود و برای آنها کنسانتره وارد کنیم، اما دیدیم که توجیه اقتصادی ندارد.

مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: یکی از مشکلات به وجود آمده اختلاط است که معدنیها، فولادساز شدند و اول مصرف خود را کنار گذاشته و سپس نیاز ما را برطرف می‌کنند.

عظیمیان افزود: حاشیه سود معدن ۲ برابر فولاد است، اما باز هم معدنیها به سمت فولادساز شدن پیش رفتند. این حاشیه سود بر اساس سرمایه گذاری است که معدنیها در ابتدا انجام می‌ دادند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.