رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

همت و دانش فنی سخت‌کوشان واحد اکسیژن مجتمع «فولاد خراسان» در تعمیرات اساسی قطعات اصلی کمپرسورهای هوای فشرده که برای نخستین بار به دست توانای کارکنان این صنعت به اجرا درآمد، توانست جلوه‌ای دیگر از اراده سبز پولادمردان صنعت سرخ را به نمایش بگذارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خراسان، رئیس گازرسانی، تولید اکسیژن و هوای فشرده «فولاد خراسان» در توضیح این موفقیت اظهار داشت: همکاران تلاشگر واحد اکسیژن در دی ماه سال جاری موفق شدند اورهال اساسی کمپرسورهای هوای فشرده را بدون حضور شرکت‌های پیمانکار انجام دهند.

مهدی محسنی ادامه داد: در گذشته سرویس های روتین این تجهیزات شامل تعویض سپراتور المنت، سرویس مبدل های حرارتی و … در واحد انجام می‌گرفت و سرویس ایراند کمپرسور که اصلی‌ترین قطعه این کمپرسورها است، به علت پیچیدگی و حساسیت خاص به شرکت‌های پیمانکار ذی‌صلاح واگذار می شد. اینک با همت همکاران مکانیک واحد، این تعمیرات اساسی با موفقیت کامل در داخل مجتمع صورت گرفت و تجهیزات اورهال شده نیز در وضعیت خوبی برای از سرگیری کار قرار دارد.

ابراهیم آرمان نسب، سرپرست این تیم تعمیراتی هم اظهار داشت: انجام سرویس‌های دوره‌ای(PM)، که آن را تعمیرات اساسی یا اورهال می‌نامند به منظور ایجاد شرایط استاندارد جهت کارکرد دستگاه ها و ماشین‌آلات صنعتی همواره در اولویت است. این سرویس‌های دوره‌ای (اورهال کمپرسور) توسط متخصصان با تجربه و ماهر تدوین و اجرا می‌شود. انجام به موقع سرویس‌های تعمیرات و نگهداری نیز از آسیب‌های احتمالی واردشده به دستگاه‌ها جلوگیری می‌کند. این نخستین بار است که متخصصان مکانیک و تولید واحد اکسیژن «فولاد خراسان» توانسته‌اند با اجرای کامل تعمیرات این قطعات حساس، قدمی مهم را در راستای بومی‌سازی توانمندی‌های صنعتی در این ابرشرکت تولیدی با موفقیت بردارند.

مسئول نگهداری و تعمیرات گازرسانی در تشریح دلایل انجام این اورهال در داخل مجتمع تصریح کرد: از دست دادن زمان زیاد در صورت واگذاری به خارج از شرکت که خود منجر به تحمیل هزینه اضافی خواهد شد مهم ترین دلیل ترغیب ما به انجام تعمیرات اساسی در داخل مجتمع شد. همچنین از طرفی با توجه به افزایش قیمت‌ها ونوسانات آن نمی‌توان محاسبه دقیقی درباره واگذاری کار داشت و با توجه به تامین قطعات هواساز توسط خود مجتمع صرفه‌جویی قابل توجهی انجام دادیم.

مسعود صدقیان، سرپرست نگهداری و تعمیرات شبکه و پست‌های گاز با بیان اینکه افزایش و مطالعه در واحد مکانیک منجر به بالا رفتن نگاه فنی و خلاقیت در کارکنان گازرسانی، تولید اکسیژن و هوای فشرده شده است، افزود: تعمیرات کمپرسورهای هوای فشرده توسط تیم مکانیک واحد اکسیژن به مدت ۱۰ روز طول کشید که حین انجام کارهای روتین واحد وپس از تعمیر، مراحل نصب وتست انجام گرفت و خوشبختانه کمپرسور مدتی است که در مدار بهره‌برداری قرارگرفته است.

محسنی با بیان اینکه در فرآیند بومی سازی و یا ساخت قطعات، مقدماتی باید انجام شود، عنوان کرد: این مقدمات شامل برنامه‌ریزی، تهیه تجهیزات و قطعات مورد نیاز ، اجرا و تست سرد و گرم تجهیزات، ایجاد انگیزه و حس خودباوری در همکاران است و در پایان این فرآیند تهیه گزارش گام به گام از اقدامات انجام شده برای استفاده و اطلاع سایر همکاران صورت می گیرد.

رئیس گازرسانی، تولید اکسیژن و هوای فشرده از تمامی دست‌اندرکاران و سایر همکاران که در این مهم یاری‌رسان بودند صمیمانه تشکر کرد و در ادامه از نگاه و حمایت‌های مالی، معنوی و اعتماد و ارتقای انگیزه خودباوری در همکاران توسط مدیرعامل محترم که انگیزه ای دو چندان را در کارکنان بوجود آورده‌اند صمیمانه تشکر کرد.

همچنین حمیدزاده سرپرست واحد اکسیژن نیز اذعان کرد: این تعمیرات اساسی و سایر فعالیت‌های عادی این مجتمع صنعتی در حالی با موفقیت تداوم می‌یابد که «فولاد خراسان» از ابتدای شروع همه‌گیری ویروس کرونا در بهمن ۹۸ تاکنون حدود سه هزار و ۲۰۰ تن اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌های نیشابور، مشهد و تربت حیدریه را نیز تامین کرده و در راستای مسئولیت اجتماعی خویش گامی ازرشمند و اساسی در حفاظت از سلامت عمومی جامعه برداشته است.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.