رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس جمهور، تولید کنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد را سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی و صادرات مهم کشور دانست و با بیان اینکه در بخش های پتروشیمی و فولاد از خام فروشی جدا شده ایم، تاکید کرد که محصولات همه حلقه های زنجیره فولاد و حتی پتروشیمی کشور در دولت تدبیر و امید، تقریبا دو برابر شده که این تحولی بزرگ در این دو عرصه است.


به گزارش معدن مدیا و به نقل سایت ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در نشستی با تولید کنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور با تاکید بر اینکه خوداتکایی در تولیدات ارزشمند بخشهای پتروشیمی و فولاد، دستاوردی مهم برای کشور است، گفت: ۱۴ میلیارد دلار برای پیشبرد گام دوم توسعه در بخش پتروشیمی سرمایه گذاری کرده ایم و ۸ میلیارد دلار هم تاکنون برای جهش سوم که سال ۱۴۰۳ به نتیجه می رسد، سرمایه گذاری نموده ایم.

دکتر روحانی با قدردانی از تلاش همه فعالان در دو بخش فولاد و پتروشیمی اظهارداشت که این دو بخش به موقع ارز خود را برگردانده اند و اگر دولت افتخار می کند که در برابر آمریکا، تحریم و فشار خارجی ایستاده است، این ایستادگی در سایه کمک و تلاش همه تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و کارآفرینان مخصوصا در زنجیره فولاد و پتروشیمی امکان پذیر شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه شرکت های فولاد و پتروشیمی بار سنگینی در زمینه تولید و همچنین صادرات غیر نفتی بر دوش دارند، گفت: خوشبختانه محصولات تولیدی ما از نظر کیفیت قابل رقابت در بازار جهانی است و اگر کیفیت محصول بالا نباشد نمی توانیم در بازار رقابت کنیم.

زنجیره تولید محصولات پتروشیمی باید تا مصرف نهایی تکمیل شود

دکتر روحانی تکمیل بودن زنجیره تولید را مورد تاکید قرار داد و گفت: در روند تولید محصول تا مصرف نهایی زنجیره تولید باید کامل باشد و خوشبختانه امروز در بخش اعظم محصولات بخش پتروشیمی و فولاد در کشور بی نیاز هستیم و روی پای خود ایستاده ایم و خود اتکایی و خودکفایی از دستاوردهای مهم این تولیدات ارزشمند در کشور بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت جلوگیری از خام فروشی در محصولات تولیدی کشور، گفت: امروز در پتروشیمی و فولاد از خام فروشی جدا شده و به ارزش افزوده رسیده ایم که می تواند موجب رونق اشتغال و توسعه صنایع پایین دستی شود.

دکتر روحانی دو برابر شدن میزان تولید محصولات پتروشیمی و فولادی در ۷ سال گذشته را نتیجه اقدام ارزشمند و هنر بزرگ تولیدگران، متخصصان، کارشناسان و کارگران کشور برشمرد و اظهار داشت: این افزایش تولید تحول بزرگی در صنایع فولاد و پتروشیمی کشور ایجاد کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی مدیران شرکت های پتروشیمی و فولاد در این نشست در جلسه فردا( سه شنبه) هماهنگی اقتصادی دولت مطرح و برای حل مشکلات تصمیم گیری خواهد شد، افزود: از همه تولیدکنندگان و تلاش گرانی که در شرایط سخت تحریم و فشار اقتصادی دشمن و شیوع ویروس کرونا برای توسعه کشور و افزایش تولید تلاش کردند، سپاسگزاری می کنم.

تولید کنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی و صادرات مهم کشور هستند

رئیس جمهور با بیان اینکه همه مردم در این مدت به سهم خود در مقابل فشار اقتصادی دشمن ایستادگی کردند، گفت: تولید گران در خط مقدم این مبارزه بودند و صنعت فولاد و پتروشیمی در خط جلو قرار داشتند که توانستیم در مقابل دشمن ایستادگی کنیم.

دکتر روحانی افزود: مردم مطلع باشند اگر دولت افتخار می کند که در برابر تحریم و فشار خارجی می ایستیم، این ایستادگی منوط به تلاش همه مردم، تولیدکنندگان، متخصصان، کارگران، سرمایه گذاران و صادرکنندگان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش و کوشش برای توسعه کشور و جهش تولید در سال جاری و سال آینده هم ادامه خواهد داشت، افزود: با افتتاح طرح های جدید در بخش های پتروشیمی و فولاد طی هفته ها و ماه های آینده روند حرکت بزرگ توسعه کشور و جهش تولید را شاهد خواهیم بود.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در دولت در زمینه آب، افزود: رساندن آب دریا به فلات قاره از برنامه های مهم این دولت است که صنعت فولاد در این زمینه پیش قدم بوده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت با امید به تلاش همه تولیدگران به تعهدات خود متعهد است، به مدیران شرکت های تولیدی پتروشیمی و فولاد حاضر در این نشست توصیه کرد هرجا بین منافع بنگاه و مصالح کشور دوراهی ایجاد می شود، منافع کشور را در اولویت قرار دهند.

دکتر روحانی همچنین خطاب به مدیران شرکت های پتروشیمی و فولاد گفت: در تولید محصولات خود نیازمندی های داخلی را به گونه ای تامین کنید که هم علامت نادرست به بازار ارز داده نشود و هم بازار داخلی را تحت تاثیر قرار ندهد.

پیش از سخنان رئیس جمهور در نشست با تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی وفولاد کشور، بیژن زنگنه وزیر نفت و مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت گزارشی از وضعیت صنایع پتروشیمی و فولاد و همچنین روند تولید و صادرات محصولات در این دو حوزه ارائه کردند و چند تن از مدیران این دو صنعت به بیان دیدگاه ها و طرح مشکلات خود پرداخته و حمایت دولت و رئیس جمهور برای رفع این مشکلات را خواستار شدند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.