رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مجموع تولید شمش آلومینیومی طی هشت ماه نخست سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۷ درصد رشد داشته که نقش شرکت آلومینیوم جنوب در ثبت این رکورد قابل ملاحظه است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از فلزات آنلاین ، آمارها نشان می‌دهد که چهار شرکت بزرگ در حوزه صنایع بالادستی آلومینیوم ازجمله شرکت‌های آلومینای ایران(جاجرم)، صنایع آلومینیوم جنوب(سالکو)، آلومینیوم ایران(ایرالکو) و المهدی و هرمزال در هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد چشمگیری را تجربه کردند.

آلومینای ایران

همان‌گونه که در نمودار ۱ آمده است، شرکت آلومینای ایران در آبان ماه سال جاری دو هزار و ۱۸۰ تن شمش آلومینیومی تولید کرد که با این میزان توانست رشد بالغ بر ۱۴۰ درصد را نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۱۳۹۸، تجربه کند. شرکت آلومینیوم جاجرم در آبان ماه سال گذشته توانسته بود ۹۰۸ تن شمش آلومینیومی تولید کند.

همچنین این شرکت، با تولید ۱۵ هزار و ۶۱۸ تن شمش آلومینیومی طی هشت ماه نخست سال ۱۳۹۹، توانست رکورد تولید مدت مشابه سال گذشته را شکسته و رشد ۲۳۶ درصدی را تجربه کند. شرکت آلومینای ایران در هشت ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸، در مجموع چهار هزار و ۶۴۸ تن شمش آلومینیومی تولید کند. این رکوردشکنی بیانگر آن است که آلومینیوم جاجرم علی‌رغم شیوع کرونا از برنامه توسعه‌ای خود عقب نمانده است.

المهدی و هرمزال

شرکت المهدی و هرمزال در آبان ماه سال ۱۳۹۹ با تولید ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن شمش آلومینیومی، نسبت به همین ماه در سال گذشته که ۹ هزا ر و ۴۵۱ تن از این محصول تولید کرده بود، رشد ۴۳ درصدی را ثبت کرد.

طبق آمارهای به دست آمده از عملکرد واحدهای بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی، شرکت المهدی در هشت ماهه نخست سال جاری با تولید ۱۰۵ هزار و ۹۵۴ تن شمش آلومینیومی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۱۸ درصد رشد را تجربه کرد. به گونه‌ایی که این شرکت در هشت ماه ابتدایی سال قبل، ۴۸ هزار و ۵۳۳ تن شمش آلومینیومی تولید کرده بود.

ایرالکو

شرکت آلومینیوم ایران در آبان ماه امسال، توانست ۱۶ هزار و ۴۷۱ تن شمش آلومینیومی تولید کند که نسبت به تولید ۱۴ هزار و ۶۷۹ تنی این محصول در آبان ماه ۱۳۹۸، ۱۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

ایرالکو همچنین در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۹، موفق شد ۶ درصد رشد را نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ثبت برساند. این شرکت تا آبان ماه ۱۳۹۹، ۱۲۵ هزار و ۷۷۳ تن شمش آلومینیومی تولید کرد اما طی همین مدت در سال ۱۳۹۸، ۱۱۸ هزار و ۱۵۳ تن از این محصول تولید کرده بود.

سالکو

شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب که در اردیبهشت ماه سال جاری افتتاح شد، طی هشت ماه نخست فعالیت خود، موفق شد ۳۹ هزار و ۱۰۴ تن شمش آلومینیومی تولید کند که نویدبخش آینده روشنی برای صنعت آلومینیوم کشور است. سالکو در آبان ماه امسال، ۶ هزار و ۹۶۳ تن شمش آلومینیومی تولید کرد.

شرکت آلومینیوم جنوب در نظر دارد تا با فعال‌سازی فازهای دوم و سوم خود در آینده نزدیک، علاوه بر اینکه ظرفیت تولید شمش آلومینیومی کشور را افزایش دهد، اسلب و بیلت آلومینیومی را نیز به سبد محصولات خود اضافه کند.

 

 

رشد قابل ملاحظه تولید آلومینیوم کشور طی یک سال

میزان تولید شمش آلومینیومی کشور در آبان ماه سال جاری، ۵۶ درصد بیشتر از آبان ماه سال ۱۳۹۸ بوده و از ۲۵ هزار و ۳۸ تن به ۳۹ هزار و ۱۱۴ تن رسیده است. همچنین طبق آمار، شاهد رشد ۶۷ درصدی این محصول در دوره هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، هستیم. به گونه‌ای که تولیدکنندگان آلومینیوم کشور در هشت ماه ابتدایی امسال، توانستند در مجموع ۲۸۶ هزار و ۴۴۹ تن شمش آلومینیومی تولید کنند اما طی همین مدت در سال گذشته، ۱۷۱ هزار و ۳۳۴ تن از این محصول تولید کرده بودند.

به این ترتیب، در هشت ماه سال ۱۳۹۹، شاهد بهبود وضعیت تولید آلومینیوم در کشور هستیم و تمام شرکت‌های فعال در این حوزه توانسته‌اند میزان تولید خود را ارتقا دهند که اگر این روند به همین منوال ادامه داشته باشد، جهش تولید قابل ملاحظه‌ای را تا پایان سال ۱۳۹۹ شاهد خواهیم بود.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.