رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

از ابتدای سال جاری تا پایان دی‌ماه، تمامی مجوزهای معدنی صادر شده به لحاظ تعدادی و اشتغال افراد در معادن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته‌ است؛ این در حالیست که در مجموع ۱۰ ماهه سال جاری ۱۰۱۹ میلیارد ریال صرف هزینه عملیات اکتشاف شده که نسبت به هزینه صرف شده در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش وزارت ، صنعت و معدن و تجارت ، میزان صدور مجوزهای معدنی گرچه افزایشی است اما این افزایش در پروانه اکتشاف و گواهی کشف زیر دو درصد و تنها در پروانه بهره‌برداری حدود پنج درصد است.

در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹ معادل ۷۸۴ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به ۷۷۰ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۱.۸ درصد افزایش داشته است.

همچنین طی مدت مذکور سال جاری با افزایش یک درصدی در صدور گواهی کشف معادن، ۴۲۵ فقره از این مجوز معدنی، صادر شده است. در مجموع ۱۰ ماه ابتدایی سال گذشته ۴۲۱ فقره گواهی کشف صادر شده بود.

طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره‌برداری طی ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹؛ نیز کمی رشد بیشتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته دیده می‌شود. در حالی که طی ۱۰ ماه نخست سال گذشته ۴۸۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده بود، در مدت مشابه امسال این رقم به ۵۱۲ درصد رسیده و مشمول افزایش ۵.۳ درصدی شده است.

بیشترین درصد رشد مختص سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف است که در مجموع ۱۰ ماهه 1399 نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در ۱۰ ماهه امسال ۱۰۱۹ میلیارد ریال بوده و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۹۲۷ میلیارد ریال صرف شد.

علاوه‌براین میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵.۷ درصدی داشته است. در ۱۰ ماهه سال گذشته ۳۹۳۵ نفر مشغول شدند اما در مدت مشابه سال جاری، میزان اشتغال در این حوزه ۲۲۵ نفر بیشتر شده و به ۴۱۶۰ نفر رسیده است. البته که آمار این بخش در مقایسه ۹ ماهه امسال و ۹ ماهه سال گذشته کاهشی بوده و از تعداد شاغلان این حوزه در ۹ ماهه امسال ۱۱ نفر گمت نسبت به مجموع ۹ ماه نخست سال ۹۸ بوده است. این نشان می‌دهد که تعداد افراد شاغل در دی ماه امسال نسبت به ماه‌های پیشتر سال جاری بیشتر شده است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.