رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

پوشش ریسک استارت‌آپ‌ها

فرید دهقانی، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی بابیان اینکه توسعه بخش معدن از توسعه فناوری عبور می‌کند، اظهار کرد: اگر در این مسیر گام برنداریم عملا حرکت میرا خواهد بود. او ادامه داد: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری مدت زمانی است که یک سری کارکردها را به فعالیت خود اضافه کرده است تا در جهت رشد دانش‌بنیان‌ها حرکت کند. بررسی کردیم در شرایط فعلی رسوب فناوری در بخش معدن در ایران بسیار ضعیف است و معدنکاری ایران سنتی است. این در حالی است که اگر وارد فضای رقابتی شویم با توجه به اینکه نرخ تمام‌شده ما بالا است در قیمت‌ها عملا شکست می‌خوریم. بنابراین ما باید به رسوب فناوری در بخش معدن بپردازیم که بخشی از این مهم از کانال شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها عبور می‌کند. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی درباره اقدامات صندوق در جهت رشد استارت‌آپ‌ها گفت: در این رابطه ما با معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری و استارت‌آپ‌ها تعامل برقرار کرده‌ایم. قصد داریم برای سرمایه‌گذاری معدنکاران در استارت‌آپ‌ها دست به پوشش ریسک بزنیم. فرمولی طراحی شده برای اینکه بتوانیم دو بخش معدنکاری به‌عنوان متقاضی و استارت‌آپ به‌عنوان تولیدکننده ایده را باهم مرتبط کنیم. دهقانی ادامه داد: در این روند مشکلی توسط معدنکار مطرح می‌شود که بهره‌وری را کاهش می‌دهد اما ممکن است یک ایده‌پرداز بتواند به حل آن کمک کند. صندوق مطرح می‌کند که معدنکار پول را پرداخت کند تا ایده‌پرداز کار کند و اگر ایده‌ای مطرح نشد و کار آن شرکت استارت‌آپی به نتیجه نرسید ما به‌عنوان صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی بخش اعظم هزینه را به معدنکار پرداخت می‌کنیم. در این شرایط هم از خلق ایده جدید حمایت می‌کنیم و هم کمک می‌کنیم که یک ایده به تجاری‌سازی برسد. مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در پاسخ به این سوال که معادن چقدر به شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز دارند، گفت: آنچه به ذهن می‌رسد و از قدیمی‌ها و مهندسان بخش معدن می‌شنوم این است که معدنکاری ما نسبت به کشورهای معدن خیز توسعه‌یافته به‌شدت فاصله گرفته و درواقع فاصله فناوری زیادی دارد. بنابراین برای اینکه با معدنکاری دنیا رقابت کنیم عملا باید یا از استارت‌آپ‌های داخلی کشور حمایت کنیم یا با شرکت‌های پیشرو در فناوری ارتباط برقرار کنیم. او تاکید کرد: برای اینکه این اتفاق در کشور بیفتد، مجبور هستیم به استفاده از فناوری روز در بخش معدن به‌ویژه فناوری‌هایی که در حوزه‌ای آی‌تی وجود دارد و منجر به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید می‌شود، اهمیت بدهیم. به همین خاطر حمایت از استارت‌آپ‌ها نوعی حمایت از توسعه بخش معدن در شرایط حاضر تلقی می‌شود.

استارت‌آپ‌ها سفرای بخش معدن

سیدرضا عظیمی، مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس درباره اهمیت استارت‌آپ‌ها گفت: اینها شامل مجموعه فعالیت‌هایی هستند که تکرارپذیر و مقیاس‌پذیرند. مهم‌ترین عامل برای رشد استارت‌آپ‌ها و ضرورت آن اطلاع‌رسانی و ارتباط با توسعه جامعه معدنی است. این مهم در کشورهای توسعه‌یافته مورد توجه شرکت‌های بزرگ و باشگاه‌های تخصصی قرارگرفته درحالی‌که متاسفانه هنوز در کشور ما جانیفتاده است. مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس بابیان اینکه این مهم در بخش معدن مغفول مانده و خوب بر روی آن کار نشده است، ادامه داد: تنها موضوعی که می‌تواند جامعه معدنی ما را به لحاظ ارتباطی توسعه دهد توجه به استارت‌آپ‌ها است. به همین دلیل پیشنهاد دادیم که کافه معدن راه‌اندازی شود تا بتوانیم فضایی را برای رشد معدن فراهم کنیم. عظیمی با اشاره به اهمیت شکل‌گیری کلوب‌های تخصصی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در حوزه معدن توسعه کلوب‌های تخصصی مربوط به بخش معدن به لحاظ فروش و بازاریابی، رشد فناوری و… است. در این‌باره باید برای فرهنگ‌سازی به جامعه کمک کرد و از ایده‌ها و اطلاعات تازه استقبال کرد. او تاکید کرد: گاهی تجهیز یک کارگاه می‌تواند در قالب یک شغل جدا بخش معدن را مدیریت کند. به این ترتیب باید دانش و پژوهش را در بخش‌های مختلف معدن ازجمله بارگیری، باربری و… وارد کنیم و اینها جز در ارتباط با استارت‌آپ‌ها شکل نمی‌گیرند. مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس بابیان اینکه ما در زمینه فناوری‌های جانبی، هوشمندسازی، اطلاع‌رسانی و ارتباطات بخش معدن خوب کارنکرده‌ایم، ادامه داد: سایت‌هایی وجود دارد که در آن می‌شود حرکت کامودیتی‌های بخش معدن در کشورهای مختلف دنیا را دید درحالی‌که عملا خیلی از ما به آن واقف نیستیم. اینکه بدانیم بیشترین حرکت سنگ‌آهن از چه کشوری به چه کشوری است و بالاترین نرخ و کمترین تعرفه را کدام کشورها دارند بسیار مهم است.

 

منبع: روزنامه صمت

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.