رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

بازارهای سنگ آهن، فولاد و محصولات فولادی در هفته گذشته نیز همچون هفته های قبل به روند صعودی خود ادامه دادند و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در این بازارها به ویژه در حوزه سنگ آهن بودیم.


سنگ آهن

به گزارش معدن مدیا به نقل از فولاد ایران، هفته گذشته در بازارهای جهانی، قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد رشدی فراتر از انتظار داشت و از ۱۳۱ دلار به حدود ۱۴۵ دلار در هر تن سی اف آر چین رسید. تقاضای چینی ها بالا بود و از طرفی برنامه تولید شرکت واله کاهش داشت، موجودی سنگ آهن بنادر اصلی چین نیز برای سومین هفته متوالی نزولی بوده از این رو بازار این ماده اولیه رکوردهای جدیدی را ثبت کرد.

در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۸۴.۷ دلار به ۸۷.۲ دلار در هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۸۲.۶ دلار به ۸۵.۱ دلار در هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه

علاوه بر سنگ آهن، بازارهای قراضه همگی صعودی بودند. هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ به روند صعودی ادامه داد و با ۶ دلار رشد هفتگی ۳۶۱ دلار در هر تن سی اف آر شد. امریکایی ها عجله ای در فروش قراضه به ترکیه ندارند و منتظرند قرارداد داخلی ماه دسامبر نهایی شود و پس از افزایش قیمت ها وارد بازار صادرات شوند.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از ۳۰۹ دلار به ۳۲۶ دلار در هر تن فوب بهبود داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۴۰ دلار بالا رفته و ۳۸۰ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شده است. در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده از ۲۹۱ دلار به ۳۶۰ دلار در هر تن رسیده است.

بیلت

متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته در راستای رشد قیمت قراضه و همچنین محدودیت عرضه از ۴۷۵ دلار هفته قبل به ۴۹۲ دلار هر تن فوب رسید. پیشنهاد ها تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب نیز شنیده می شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی با ۱۰ دلار رشد هفتگی ۵۰۵ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد. در ترکیه نیز بیلت وارداتی از ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار به ۵۱۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن سی اف آر رسید. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب بود.

همچنین بیلت صادراتی ایران از ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار به ۴۷۰ تا ۴۹۰ دلار در هر تن فوب بهبود داشت. قیمت مورد نظر کارخانه ها تا ۵۰۰ دلار بود و خریداران در ۴۷۰ دلار در هر تن فوب درخواست می دادند.

مقاطع

آخرین قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس از ۴۹۰ دلار هفته قبل به ۵۴۰ دلار در هر تن فوب بهبود داشت. در ترکیه در بازار صادراتی قیمت میلگرد ۵۰۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن فوب باقی ماند.

در جنوب شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی ۲ دلار رشد داشت و ۵۱۷ دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد. در چین قیمت میلگرد صادراتی افت جزیی یک دلاری داشته و۵۳۴ دلار در هر تن فوب ثبت شد.

همچنین در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۸۰ یورو در هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۲۵ دلار در هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.

ورق

ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت رشد داشته و از ۵۸۰ تا ۵۹۵ دلار به ۶۰۸ تا ۶۲۰ دلار در هر تن فوب رسید. در ترکیه ورق گرم وارداتی از ۵۹۰ تا ۵۹۵ دلار به ۶۳۰ تا ۶۳۵ دلار در هر تن سی اف آر بهبود داشت.

متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین از ۵۷۴ دلار به ۵۹۹ دلار در هر تن فوب رشد داشت. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز ۲۰ دلار بالا رفته به ۶۰۵ دلار در هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۵۴۸ یورو به ۵۷۱ یورو در هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم رشد چشمگیری داشته از ۷۸۴ دلار به ۸۴۰ دلار در هر تن درب کارخانه رسید.

همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران ۴۸۰ تا ۴۸۴ دلار در هر تن فوب بود در حالی که اسلب سی آی اس در ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار در هر تن فوب عرضه می شد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.