رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

طبق آخرین آمار منتشر شده قیمتی در تاریخ ۴ دسامبر( ۱۴آذرماه) شمش فولاد بر مبنای قیمتی CFR آسیا به قیمت ۵۲۰دلار بر هرتن نرخ‌گذاری شده و این عدد بر مبنای CFR ترکیه ۵۲۰دلار، FOB دریای سیاه ۴۹۸دلار و در بازار داخلی چین نیز ۴۹۳دلار قیمت گذاری شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، اکنون با نگاهی بر قیمت‌های یادشده در حدود یک ماه گذشته می‌بینیم که روند قیمتی کاملا صعودی بوده و کاهش قیمتی در این بازه زمانی رخ نداده است. در واقع یکی از دلایل اصلی که در منطقه باعث رشد قیمتی شمش فولاد شده را می‌توان افزایش قیمت قراضه در ترکیه دانست. زیرا قیمت این ماده اولیه برای صنعت فولاد در تاریخ ۴ دسامبر به ۳۶۳ دلار رسیده که در مقایسه قیمتی در هفته های گذشته روند روبه رشد داشته است.

یکی از نکات جالب درخصوص این افزایش روند قیمت شمش فولاد این است که مصرف کنندگان پایین دستی این صنعت یعنی نوردکاران منتظرند تا روند قیمتی اندکی تعدیل شده و سپس به سمت خرید مواد اولیه برای تولید بروند. در واقع شاید این روند نیز در ایران به همین دلیل باشد که با وجود مشخص شدن قیمتها و عرضه محصولات در بورس کالا، بازهم خرید اندکی از سوی صنایع پایین دستی یعنی نوردکاران صورت می گیرد!

قیمت میلگرد افزایش یافت

با نگاهی بر جدول قیمتی برای میلگرد نیز می‌بینیم که نرخ این محصول در تاریخ ۴ دسامبر(۱۴ آذر) در مقایسه با یک ماه گذشته در برخی مناطق بدون تغییر مانده است. برای مثال در واردات حوزه خلیج فارس CPT قیمت میلگرد در این تاریخ ۴۸۱دلار بوده که نسبت به یک ماه گذشته یعنی ۶ نوامبر بدون تغییر مانده است. همچنین در حوزه وارداتی جنوب شرق آسیا CFR)) در ۴دسامبر برابر با ۵۵۰دلار بوده که در مقایسه با مدت زمان یک ماه اخیر با رشد همراه بوده است. در بازار صادراتی ترکیه FOB قیمت میلگرد برابر با ۵۳۸دلار بوده جهش ۵۰دلاری قیمتی را نسبت به یک ماه گذشته داشته است. در بازار صادراتی روسیه نیز (DAP ) بهای میلگرد به ۴۲۰دلار بر هر تن رسیده که در مدت زمان یک ماه گذشته تغییری نداشته است.

قیمت مفتول تحت تاثیر قیمت قراضه

در خصوص مفتول نیز این روند افزایش قیمتی مشاهده می شود و می بینیم که روند صعود قیمتی در مدت یک ماه گذشته برای این محصول نیز وجود داشته است و پایین ترین قیمت آن در بازارهای یادشده ۵۱۸دلار و بالاترین قیمت نیز ۶۱۵دلار بر هر تن بوده است. به نظر می رسد که یکی از دلایل افزایش قیمت در این صنعت نیز بالارفتن قیمت قراضه باشد که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده و بازار را به سمت صعودی شدن قیمتها می برد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.