رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

ترکیه به عنوان یکی از تولیدکنندگان محصولات پایین دستی فولاد همچون میلگرد، نقش مهمی در تعیین قیمت این محصول فولادی دارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، طی یک هفته گذشته (از 22 ژانویه تا 29 ژانویه) تولیدکنندگان میلگرد در ترکیه به دنبال کاهش قیمت مواد اولیه وارادتی خود یعنی قراضه هستند.

با نگاهی بر قیمت‌های اعلام شده در بازار جهانی می بینیم که طی یک هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار صادراتی ترکیه با کاهش روبرو شده و از 627.5دلار به 610دلار رسیده است. اما در بازارهای دیگر همچون بازار صادراتی روسیه ، بازار وارداتی جنوب شرق آسیا CFR و بازار وارداتی حوزه خلیج فارس با ثبات قیمتی همراه بوده و طی هفته گذشته تغییری در قیمت‌ها دیده نشده است.

در خصوص قیمت مفتول نیز می‌توان گفت که طی یک هفته گذشته در بازار صادراتی ترکیه با کاهش قیمت به میزان 20دلار مواجه شده و از 715دلار به 695دلار رسیده است، قیمت این محصول در بازار صادراتی چین نیز بت ثبات همراه بوده و 655دلار معامله شده است. در بازار صادراتی اکراین قیمت مفتول با کاهش قابل توجه 50دلاری مواجه شده و از 750دلار به 700دلار رسیده است.

همانگونه که اشاره شد، واردکنندگان قراضه در کشور ترکیه به دنبال کاهش قیمت این ماده اولیه هستند؛ با نگاهی بر قیمت‌ها طی یک هفته گذشته نیز می بینیم که قیمت قراضه وارداتی از امریکا از 3 بهمن تا 10 بهمن ماه ( 22تا29ژانویه) با رشد منفی 26 دلار از قیمت 444دلار بر هرتن به 418دلار رسیده است. همچنین قیمت قراضه وارداتی از اروپا نیز طی مدت یاد شده با کاهش قیمت 22 دلاری از 430دلار به 408دلار رسیده و قراضه وارداتی از حوزه بالتیک نیز از 435دلار به 414دلار رسیده است.

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است که معامله جدیدی برای قراضه وارداتی ترکیه انجام نشده و در عین حال، قیمت محصولات نهایی و همچنین قراضه داخلی در ترکیه روبه کاهش بوده که نشان دهنده جو منفی در میان فعالان بازار محلی این کشور است.

کارشناسان معتقدند در صورتی که وضعیت فروش محصولات نهایی همچون میلگرد و مفتول به صورت اساسی تغییر چندانی نداشته باشد، فولادسازان در ماه های آینده تلاش بیشتری برای گرفتن تخفیف و پایین آوردن قیمت قراضه داشته باشند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.