رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با وجود اینکه بیش از نیمی از فولاد دنیا در قاره آسیا تولید می شود ولی در امریکای شمالی و اروپا ی غربی هم تولیدکنندگان بزرگی فعالیت می کنند که سیاستهای تولیدی آنها تحت تاثیر همه گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ قرار گرفت.در این قاره ها هم تولید کنندگان به دلیل تعطیلی های کارخانه ها و کاهش تقاضا برای خودرو که یکی از مصرف کنندگان فولاد و فراورده های فولادی است، با کاهش تولید و افزایش قیمت روبرو شدند ولی با شروع واکسیناسیون در دنیا به نظر می رسد این روزهیا سخت برای فولادسازان دنیا به پایان رسیده است و از این پس باید منتظر ثبات بود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از فولاد ایران ، در سال ۲۰۲۰ تاثیر تعطیلی های گسترده فعالیتهای اقتصادی روی صنعت فولاد در امریکای مالی بسیار چشمگیر بود، همچنین کاهش شمار نیروی کار فعال در این صنعت و محدودیتهای موجود در عرضه مواد اولیه مورد نیاز این صنعت سبب شد تا شرکتهای فولاد سازی این منطقه با چالشهای تازه ای روبرو باشند.

بررسی آمارهای اقتصادی حکایت کاهش قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد در فصل دوم سال جاری و افزایش دوباره قیمت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ دارد. اما قیمت فولاد در جریان بجران کرونا افزایش زیادی پیدا کرد که دلیل آن هم سیاستهای عرضه بود و هم وضعیت در بازار تقاضا.

رشد قیمت مواد اولیه در روزهایی که دنیا درگیر همه گیری کرونا و نگرانی های مرتبط با آن بود باعث شد تا قیمت فولاد با سرعت بالایی در امریکای شمالی رشد کند. نکته مهم تر اینکه انتظار می رود تا نیمه سال جاری قیمت فولاد در بازار امریکای شمالی روند افزایشی را ادامه دهد و بعد از آن سقوطی بزرگ در قیمت این محصول ارزشمند و پرمصرف صنعتی حاصل شود . اتفاقی که می تواند هم صنعت فولادسازی و هم صنایع مصرف کننده را تحت تاثیر قرار دهد.

اروپا در سال جاری چه وضعی خواهد داشت

اما در اروپا شرایط کمی با امریکای شمالی تفاوت داشت.در این قاره تولیدکنندگان بزرگی مانند آلمان فعالیت می کنند که سیاستهای تولیدی آن ها تاثیر زیادی روی بازار دارد.

در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ قیمت فولاد در اروپا با سرعت زیادی رشد کرد. در این دوره رشد تقاضا در اروپا چشمگیر بود و نتوانست با افزایش حجم تولید در این بازه زمانی پاسخ داده شود و مانع از افزایش قیمت فولاد شود.

از طرف دیگر محدودیتهای تجاری وضع شده در دنیا و بسته شدن مرزها در بسیاری از ماه های سال مانع از این می شد که فراورده های فولادی و فولاد خام مورد نیاز صنایع اروپایی در زمان مقرر وارد بازار این کشورها شود. نکته جالب این جاست که با وجود اینکه قیمت فولاد در قاره سبز در سال قبل با سرعت زیادی رشد کرد ولی بازهم سرعت رشد افزایش قیمت فولاد در اروپا کمتر از امریکای شمالی بود.

اما سوال این است که وضعیت بازار فولاد در قاره سبز در سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود و آیا می توان منتظر بازگشت به روزهای قبل از همه گیری بود؟ انتظار می رود در سال جاری هم روند افزایشی میزان تقاضای فولاد در قاره سبز ادامه داشته باشد که دلیل ان توسعه واحدهای خودروسازی و افزایش حجم تولید در این واحدها استاز طرف دیگر بخش های زیر ساختی و ساخت و ساز هم در اروپا با سرعت بالایی رشد کرده است و انتظار می رود تا انتهای سال جاری میلادی میزان فعالیتهای ساختمانی در این قاره به سطحی که قبل از همه گیری کرونا وجود داشت برسد. بنابراین در این قاره تقاضا فاکتوری بسیار مهم در تعیین قیمت فولاد خواهد بود.

تحلیل گران انتظار دارند بازار فولاد دنیا از سال ۲۰۲۲ به وضعیت با ثبات بازگردد ولی برخی خوش بین تر هستند و این زمان را فصل آخر سال جاری می دانند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.