رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه حضور مافیا موجب شده مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین دستی فولاد و مس تامین نشود، گفت: در حوزه آهن برخی تولیدکنندگان، شمش را با هدف ارزآوری صادر کردند و این امر موجب افزایش چشم گیر قیمت شمش به دلیل کمبود عرضه شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری فارس ، الهوردی دهقانی با بیان اینکه معادن همچون سایر بخش‌ها از سوءمدیریت مسئولان در امان نمانده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر کشور با پدیده‌ای به نام دلالی و خام فروشی در صنایع معدنی و فلزی روبه رو است؛ به طور مثال زنجیره مس و فولاد به دلیل گرانی ارز و سیاست‌های نادرست به کار گرفته شده با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، برخی برای کسب سود بیشتر، بدون توجه به نیازِ حلقه‌های بعدی زنجیره تولید، محصولات خود را، صادر می‌کنند.

کمبود عرضه، شمش آهن را گران کرد

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه آهن برخی تولیدکنندگان شمش را با هدف ارزآوری صادر کردند و این امر موجب افزایش چشم گیر قیمت شمش به دلیل کمبود عرضه شد، حتی در برخی مراحل شمش در ایران از خارج کشور نیز گرانتر شد.

نوسانات ارزی تولیدکنندگان را به صادرات مواد معدنی و فلزی ترغیب کرد

وی نوسانات ارزی را دلیل تمایل تولیدکنندگان به صادرات مواد معدنی دانست و اضافه کرد: هرچند قیمت جهانی شمش آهن افزایش نیافته اما کاهش ارزش پول ملی و رشد نرخ دلار موجب تشویق افراد به صادرات شده است در نتیجه برخی تولیدکنندگان به جای عرضه محصولات معدنی و فلزی در بورس درصدد صادرات هستند.

انحصار و مافیای موجود در صنایع فلزی و معدنی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به انحصار و مافیای موجود در صنایع فلزی و معدنی، ادامه داد: حضور مافیا موجب شده مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین دستی فولاد، مس و… تامین نشده و مشکلات به تولید نهایی کالا برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در صنایع فلزی محصولاتی مانند کاتد، کنستانتره، شمش، سنگ آهن، کنداله و…. برای زنجیره‌های بعدی مواد اولیه محسوب می‌شود، تصریح کرد: باید با هدف خلق ثروت، ارزش افزوده و اشتغالزایی مواد موردنیاز حلقه آخر صنایع فلزی و معدنی را تامین کرده و از صادرات آن‌ها به صورت خام جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.