رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

تسلا برای رسیدن به آرزوهای خود در زمینه تولید خودرو نیاز به معادن زیادی در سراسر دنیا دارد تا نیازهای خود را براورده کند اما تعداد این معادن چقدر خواهد بود و این موضوع می تواند مخاطرات محیط زیستی هم به همراه داشته باشد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از معدن نیوز ، تسلا برای رسیدن به آرزوهای خود در زمینه تولید خودرو نیاز به معادن زیادی در سراسر دنیا دارد تا نیازهای خود را براورده کند اما تعداد این معادن چقدر خواهد بود و این موضوع می تواند مخاطرات محیط زیستی هم به همراه داشته باشد.

روزی که ایلان ماسک استارت فعالیت های خود را تحت برند تسلا زد شاید فقط خودش همچین روزهای درخشانی را متصور می شد، روزهایی که بسیار از مردم دنیا منتظر خودروی جدید آن و حتی تصمیم گیری این شرکت برای آینده خودروسازی دنیا هستند. با این حال تسلا برای رسیدن به آروزهای خود نیاز به منابع زیادی دارد و اگر قصد دارد نقشه تولید سالانه 20 میلیون خودرو 25 هزار دلاری خود را عملی کند باید معادن فراوانی را در سطح دنیا استخراج کند.

سوالات مختلفی در اطراف ایلان ماسک و تسلا می چرخد مانند، چقدر آسان است تا لیتیوم استخراج شود؟ چه مقدار لیتیوم در صحرای نوادا موجود است؟ چگونه می توان از معادن برداشت کرد و سپس بدون ایجاد مشکل برای محیط زیست پسماندهای آن را دفن نمود؟ این ها سوالاتی هستند که تسلا باید برای آن ها پاسخ مناسب پیدا کند.

در عین حال اما ایلان ماسک اعتقاد دارد که لیتیوم به راحتی قابل دسترسی است و می تواند همیشه از آن استفاده نماید و البته دانشمندان تسلا برای حذف مواد معدنی دیگر مانند گرافیت نیز به موفقیت هایی دست پیدا کرده و آن را با شن جایگزین کرده اند. همچنین از نظر تئوری مشکل کوبالت مورد نیاز برای باتری ها نیز تا حدی رفع شده است و آن چیز که بیشتر تسلا را می ترساند، کمبود ماده ای به نام نیکل است.

در کنفرانس روز باتری که چندی پیش برگزار گردید، ایلان ماسک به طور واضح اعلام کرد که تمامی افراد و شرکت هایی که اکنون مشغول به فعالیت بر روی معادن نیکل هستند باید سرعت خود را افزایش داده و در هر نقطه ای این کره زمین که باشند تسلا خواهان نیکل آن ها است. او همچنین اعلام کرد که شاید دفعات گذشته که اعلام نیاز شد خیلی مورد توجه قرار نگرفت اما اینبار شخصا این موضوع را بیان کرد.

در حالی ماسک می گوید به تمام معادن نیکل دنیا نیاز دارد، چندی پیش وی در توییتر خود اعلام کرد که تسلا به تولید 20 میلیون خودرو به صورت سالانه پیش از سال 2030 میلادی خواهد رسید که این ادعا برای برخی کارشناسان جای تعجب داشت.

تسلا در حال حاضر سالانه 500 هزار خودرو تولید می کند و برای رسیدن به تولید 20 میلیون دستگاه در سال 2030 میلادی نیاز به حجم گسترده ای از مواد معدنی استخراج شده در سطح جهانی دارد. طبق برآوردهای انجام شده در حال حاضر نزدیک به 45 کیلوگرم نیکل در هر مدل از خودروهای تسلا به کار می رود و اگر تکنولوژی باتری های این شرکت به NCMA تغییر پیدا کند میزان استفاده از نیکل بالاتر رفته و کوبالت مصرف کمتری خواهد داشت.

اگر تسلا به پیشبینی اعلام شده خود برسد باید سالانه 30 درصد از کل تولید نیکل در تمام دنیا را خریداری کند. این یعنی تسلا باید 23 معدن بزرگ نیکل را به خود اختصاص دهد. البته لازم به ذکر است که این اعداد بر اساس میزان تولیدات در سال 2020 میلادی تهیه شده اند و ممکن است تا سال 2030 تغییرات جزئی در آن حاصل شود.

از آنجایی که تسلا در حال جایگزین کردن گرافیت با سیلیکون است میتوان این باور را داشت که آن ها میزان کمتری گرافیت به صورت سالانه نیاز دارند با این حال اگر این اتفاق رخ ندهد، تسلا باید 94 درصد از کل تولید خالص گرافیت در دنیا را خریداری کرده و در 20 میلیون خودروی تولیدی اش جاگذاری کند که تقریبا امری ناممکن به شمار می آید.

همچنین شاید جالب باشد که اشاره کنیم کوبالت مورد نیاز برای خودروهای تسلا تا سال 2030 تقریبا نصف تولید جهانی خواهد بود و جالبتر این است که بدانید، در سال گذشته میلادی تنها 77 هزار تن لیتیوم استخراج شد ولی تسلا برای رسیدن به اهداف بلند پروازانه اش نیاز به 127 هزار تن لیتیوم در سال دارد.

منبع: mining.com