رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو هیئت مدیره انجمن سنگ‌آهن گفت: سرانجام پس از پنج سال تلاش شاهد عرضه سنگ‌آهن و سایر محصولات معدنی در بورس‌کالا هستیم زیرا عرضه هر کالای تولیدی در بورس کالا، موجب شفافیت، روان شدن معاملات، ضمانت اجرای قرارداد و کشف قیمت واقعی می‌شود و سنگ‌آهن هم از این قاعده مستثنی نیست.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالاخبر، قدیر قیافه اظهار داشت: این موضوع از حدود پنج سال پیش مطرح بود و مذاکره‌های متعددی نیز صورت گرفت که در آن ضرورت ورود معدنی‌ها به ویژه نهادهای تولیدی از جمله سنگ آهن در زنجیره ارزش فولاد مطرح شد و اقدامات مثبتی با همکاری بورس‌کالا و انجمن سنگ‌آهن انجام شد اما متاسفانه با توجه به اینکه همواره میل به دخالت در اقتصاد و بازار در میان سیاست‌گذاران وجود دارد، این اقدامات در سال‌های گذشته نافرجام ماند. این در حالی است که عرضه بورسی هر کالای تولیدی موجب شفافیت، روان شدن معاملات، ضمانت اجرای قرارداد و کشف قیمت واقعی خواهد شد و سنگ‌آهن هم از این قاعده مستثنی نیست. ورود سنگ‌آهن به بورس‌کالا هم به سود تمام ذی‌نفعان این بخش در بالادست شامل معدن‌کاران، تولیدکنندگان سنگ‌آهن کنسانتره و هم به نفع صنایع پایین‌دستی است زیرا می‌توانند به‌موقع و بدون تاخیر نیاز خود را از بورس‌ کالا و در شرایط کاملا رقابتی و شفاف تامین کنند که خوشبختانه هم اکنون بر لزوم عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس تاکید می‌شود.

وی افزود: یکی از مشکلات فعالان بازار سهمیه‌بندی‌هایی است که دولت در حوزه سنگ‌آهن، کنسانتره و حتی آهن ‌اسفنجی انجام داد که نفع و نتیجه عملی ندارد. نکته اصلی این است که دخالت دولت‌ها در بازارها، انحصاری ناعادلانه ایجاد می‌کند و بحث اصلی ما این است که کشف قیمت عادلانه باید در کل زنجیره شکل بگیرد تا سود متوازن در زنجیره ایجاد شود. در این میان متاسفانه برخی‌ها با شعارهای عامه‌پسند به سمت رویکرد قیمت‌گذاری می‌روند اما همه تجربیات گذشته نشان می‌دهد که این رویکرد به هیچ عنوان به سود تولید تمام نمی‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن سنگ آهن بیان کرد: ما اصرار داریم که سنگ‌آهن در بورس ‌کالا عرضه و کشف قیمت و شفاف‌سازی شود تا سنگ‌آهن با قیمتی منصفانه و عادلانه به دست حلقه‌های بعدی برسد. ما اعتقاد داریم این قیمت باید کسری از قیمت فوب خلیج فارس باشد که با محاسبه هزینه‌های حمل و … به دست می‌آید و باید در بورس کالا، کشف قیمت و به صنایع پایین‌دستی عرضه شود. مزیت مهم بورس، کشف قیمت رقابتی و عادلانه است و الزامی هم وجود ندارد که ۱۰۰ درصد این محصولات در بورس عرضه شود، زیرا اگر بخشی مهمی از تولید نیز در بورس عرضه شود فرآیند کشف قیمت انجام خواهد شد. با این تفاسیر بورس به عنوان نهادی که شفاف‌سازی و کشف قیمت می‌کند، قادر است خط قیمت و نرخ را کشف کند و به بازار نشان دهد.