رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پیش‌بینی بازار فولاد در سال 1400 تصریح کرد: فولادسازات باید برای جلوگیری از مشکلات تولید در کشور، بحث صادرات را به صورت جدی دنبال کنند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ماین نیوز، نادر سلیمانی در رابطه با وضعیت بازار فولاد در سال ۱۴۰۰ گفت: با توجه به تحقق حرکت مطابق برنامه و افزایش ۱۲ تا ۱۵ درصدی تولید و رساندن آن به ۳۱ میلیون تن در سال و همچنین با ادامه‌دار شدن چالش‌های به وجود آمده در سال ۱۳۹۹، به نظر می‌رسد ما در سال ، ۱۴۰۰ علی‌رغم تغییر دولت، منطبق با برنامه حرکت خواهیم کرد، اما کماکان چالش‌های تنظیم بازار فولاد گریبانگیر مسائل مربوط به فولاد پابرجا خواهد ماند.

وی در ادامه تصریح کرد: با این تفاسیر، مسئله مربوط به تنظیم بازار که جزو رسالت‌های بخش بازرگانی وزارت صمت است، در حلقه زنجیره فولاد سایه خواهد انداخت و مسائل زیادی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه کشور ما در مسئله تولید فولاد کمترین مشکل را دارد، افزود: مسئله تولید فولاد در کشور که تنها با مشکلاتی مانند کرونا و تحریم‌ها، نسبت به مسئله تنظیم بازار که یک مسئله داخلی است، کمترین مشکل را دارد و هدف ما افزایش تولید و عرضه است که پیش‌بینی می‌کنیم اگر ۴۰ درصد از محصولات را نتوانیم صادر کنیم، تولید ما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

سلیمانی در توضیح به وجود آمدن مشکل در تولید کشور گفت: در حال حاضر، از ۳۱ میلیون تن تولید فولاد کشور، ۱۴ میلیون تن باید به کشورهای دیگر صادر شود و ما باید بحث صادرات را به صورت جدی دنبال کنیم تا هم بتوانیم سهم خود را در بازارهای جهانی حفظ کنیم و هم بتوانیم مشکلات داخلی کارخانجات را در زمینه ارز و تأمین قطعات از طریق فروش محصولات فولادی، کمترین فشار را برای گرفتن سهمیه ارز به دولت بیاوریم.