رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

سال 2020 سنگ آهن بین کومودیتی ها بهترین عملکرد را داشت که به لطف خروج سریع چین از بحران کرونا و بسته های حمایت اقتصادی دولت آن بود به ویژه در بخش زیرساخت ها.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، قیمت سنگ آهن در اوایل ماه مارس پس از آن که رکوردهای بالایی را ثبت کرد کاهش داشت ولی در حدود 167 دلار هنوز 90 درصد از قیمت مدت مشابه سال گذشته بالاتر است. چین که 57 درصد کل سنگ آهن تولیدی دنیا را مصرف می کند بیش از دو سوم تجارت سنگ آهن دنیا را در دست دارد. سهم استرالیا از این تجارت جهانی 53 درصد است و با این که روابط بین دو کشور کمی تیره شده در مورد سنگ آهن اثری نداشته است.

انتظار می رود ارزش صادرات سنگ آهن استرالیا امسال به 103 میلیارد دلار برسد و برای 5 سال آینده نیز بالای 100 میلیارد دلار باشد. این رشد درآمد بالا به لطف معادن جدید و پروژه های توسعه در حال ورود به چرخه تولید است که کمک می کند صادرات سنگ آهن استرالیا تا سال 2026 از 900 میلیون تن فعلی به 1.1 میلیارد تن برسد.

با این حال تحلیلگران استرالیایی چندین فاکتور منفی را در ماه های آتی بر قیمت سنگ آهن اثر گذار می بینند. برخی افت قیمت ها برآورد شده چون شرکت واله برزیل تولیدش به سطوح قبل از حادثه شکست سد در سال 2019 باز می گردد و تا سال 2021 انتظار می رود تولید سنگ آهن برزیل به حالت طبیعی خود بر گردد. هر چه سرعت این بهبود بیشتر باشد فشار بر افت قیمت بالاتر می رود.

ماههای آتی فولادسازان چینی هم که از نظر حاشیه سود تحت فشارند شاید به دنبال کاهش تولید هایی باشند تا فشار بر قیمت ها را کنترل کنند. بسته های محرک اقتصادی چین هم نیمه دوم سال کمرنگ تر می شود و دیگر نباید منتظر رشد سریع تقاضای سنگ آهن برای تولید فولاد بود و موجودی سنگ آهن بنادر چین هم بالا می رود.

در حالی که به دلیل برخی اختلالات ناشی از وضعیت جوی دو منطقه اصلی در استرالیا و برزیل برخی رشد قیمت ها دور از انتظار نیست ولی چشم انداز بلند مدت قیمت سنگ آهن بیشتر به سمت دورقمی شدن آن است.

انتظار می رود تا پایان سال آینده میلادی قیمت سنگ آهن تا 50 درصد کاهش یابد و بعد از آن به تدریج کاهش یابد و تا پایان سال 2026 به 72 دلار هر تن سی اف آر چین برسد.

منبع: mining.com
ترجمه: م. تابان شمال