رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

کارکنان توانمند و پرتلاش ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد خراسان، شامگاه 12 فروردین و بامداد روز 13 فروردین ماه سال 1400 مشغول ثبت رکوردی کم‌نظیر در تولید خود بودند و توانستند در این بازه زمانی به رکورد ریخته‌گری 15 ذوب پیاپی در کارخانه فولادسازی شماره 2 این شرکت دست یابند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خراسان، به گفته معاون بهره‌برداری مجتمع فولاد خراسان، آماده به کاری تجهیزات، دقت در برنامه‌ریزی برای ریخته‌گری پیاپی و هماهنگی میان بخش‌های مختلف تولید و پشتیبانی، از عوامل این موفقیت بوده و حمایت مدیریت عالی شرکت از اجرای برنامه‌های تولید و نیز انگیزه‌ بالای کارکنان نقش اساسی در کسب این رکورد تولید داشته است.

فرشید فضیلتی در تشریح جزیٔیات این خبر اظهار داشت: از ساعت ١٨:٣٠ پنجشنبه ١٢ فروردین ‌ماه تا ساعت ۶:٣۶ بامداد روز ١٣ فروردین، همکاران در دو شیفت کاری با ریخته‌گری بدون وقفه‌ی ١۵ پاتیل مذاب ١١٠ تنی به صورت پیوسته و بدون تعویض تاندیش ریخته گری، این رکورد را به ثبت رساندند.

این در حالی است که رکورد قبلی در این ناحیه مربوط به ٣٠ تیرماه ١٣٩٩ با ریخته‌گری پیاپی ١۴ ذوب بوده است.

رئیس دفتر برنامه‌ریزی تولید شرکت هم در این باره اظهار داشت: تاندیش که ظرف واسط بین پاتیل و قالب ریخته‌گری است به دلیل محدودیت عمر قطعات ویژه نسوز آن، عموما قابلیت حداکثر ١٠ ذوب را دارد (به ذوب‌های متوالی که با یک تاندیش ریخته‌گری می‌شود اصطلاحا «سکویٔنس یا توالی» گفته می‌شود). پس از پایان هر سکویٔنس، ریخته‌گری برای حدود ۶٠ دقیقه متوقف می‌شود تا فعالیت‌های تخلیه خطوط ریخته‌گری، آماده‌سازی قالب‌ها و بازرسی‌های معمول صورت گیرد د و سپس فعالیت ریخته‌گری جدید شروع شود.

علیرضا توکلی افزود: ریخته‌گری بدون وقفه‌ ١۵ ذوب متوالی نشان‌دهنده عملکرد دقیق و کنترل مداوم فرایند توسط کارکنان تولید و بیانگر آماده به کاری بالای ماشین ریخته‌گری و فعالیت‌های مناسب کارکنان تعمیرات و همچنین ذوب‌رسانی مناسب واحدهای فولادسازی است.

روابط عمومی مجتمع به نیابت از خانواده بزرگ فولادخراسان ضمن تبریک دستیابی به این رکورد، از همکاری و تلاش یکایک کارکنان ناحیە فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، اعم از واحدهای داخلی و پیمانکاران ناحیه و واحدهای پشتیبانی، قدردانی کرده و امیدوار است که این موفقیت، طلیعه رکوردشکنی های متعدد همکاران پرتلاش مجتمع فولاد خراسان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» باشد.