رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) پیش ازظهر امروز با حضور نماینده سهامداران و هیئت رییسه مجمع در سالن تلاش وزارت رفاه برگزار شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی تاصیکو، سومین مجمع عادی سالیانه صدر تامین پس از عرضه این هلدینگ در بورس با حضور اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی، مدیران هلدینگ و شرکت‌های تابعه، نماینده سازمان بورس و سایر اعضای مجمع برگزار شد و نمایندگان سهامداران حقوقی و حقیقی نیز به صورت حضوری یا آنلاین در جریان این نشست قرار گرفتند.

در ابتدای این مراسم، هادی کمالی، مدیرعامل شرکت شتاب‌دهنده صدر فردا، به تشریح اقدامات نوآورانه و دانش‌بنیان صدر تامین پرداخت و تاکید کرد که این روند پس از بازنگری در راهبردهای کلان مجموعه صورت گرفته و همگام با سیاست‌های راهبردی کشور پیش می‌رود.

در ادامه، با صحبت‌های جلیل بهارستان، نماینده شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) مجمع عمومی رسمیت یافت و غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل صدر تامین پس از عرض تسلیت نسبت به فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین(ع) عملکرد سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ را ارائه کرد.

مدیرعامل صدر تامین با تاکید بر این نکته که فعالیت‌ها در صدر تامین با برنامه شروع شده و با برنامه ادامه دارد، بخش معدن را یکی از پتانسیل‌های عظیم کشور عنوان کرد و گفت: در سال‌های آتی، بخش معدن نجات بخش اقتصاد کشور خواهد بود.

سلیمانی با تشکر از حمایت‌های مدیرعامل و هیئت مدیره شستا و همچنین اعضای هیئت مدیره صدر تامین، بیان کرد: راهبردهای هلدینگ در افق ۱۴۰۳ تعیین شده و اقدامات یک سال اخیر به عنوان بخشی از این برنامه بزرگ عملیاتی شده است. خوشبختانه بر این اساس هم وعده‌های سال گذشته در مجمع به نتیجه رسیده است و هم توقعات به حق سهامداران برآورده شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که در دو سال آینده بسیاری از برنامه‌های عملیاتی به ثمر نشسته و نتایج آنان مشخص خواهد شد.

مدیرعامل صدر تامین ابراز در بخش نخست گزارش به پس از معرفی و اعلام پیشینه شرکت، به تشریح برنامه‌های راهبردی هلدینگ پرداخت و تاکید کرد: بر اساس چشم‌انداز، این شرکت با نگاه نوآور و دانش بنیان به عنوان سرآمد در صنایع نوین معدنی، فولاد و طلا فعالیت خواهد کرد.

سلیمانی با تاکید بر اینکه برای ارزش‌آفرینی در این حوزه، اکوسیستم کار معدنی در هلدینگ شکل گرفته است به ایجاد شرکت حفاری، شتاب‌دهنده و شرکت اپیکو در امارات به عنوان اقداماتی اساسی برای این موضوع اشاره کرد و افزود: با ایجاد زنجیره و تکمیل اکوسیستم، بازارهای جهانی بیش از پیش در دسترس خواهند بود.

وی، ارزش بازار هلدینگ صدر تامین را 43 هزار و 94 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سود عملیاتی تلفیقی هلدینگ مبلغ 6 هزار و 391 میلیارد تومان است که تغییر ۱۱۴ درصدی را نسبت به سال مالی گذشته را نشان می‌دهد. هم چنین سود خالص تلفیقی هلدینگ مبلغ 6 هزار و 147 میلیارد تومانی تغییر ۱۲۰ درصدی نسبت به گذشته را نشان می‌دهد.

مدیرعامل صدر تامین، جمع دارایی‌های صدر تامین را 16 هزار و 813 میلیارد تومان با نرخ بازدهی ۳۷ درصد عنوان کرد و ادامه داد: نرخ بازدهی حقوق صاحبان سهام ۴۸ درصد است که نسبت به سال قبل مالی ۱۷ درصد رشد داشته است و سود واقعی هر سهم یک هزار و 983 ریال با تغییری ۴۲ درصدی نسبت به عملکرد سال ۹۸ است.

سلیمانی در ادامه به ظرفیت‌های بزرگ هلدینگ در اکتشاف و تولید طلا اشاره کرد و افزود: در دو سال آینده تاصیکو در عرصه تولید طلا در کشور پیشرو خواهد بود و در مجموع دو مجموعه پارس تامین و طلای کردستان با پنج تن تولید مجموعا حدود ۴۰ درصد تولید طلای کشور را در دست خواهند داشت.

وی در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به مبحث جهش تولید خاطرنشان کرد: با اجرای دقیق برنامه‌ها، نگهداری و تعمیرات، بهبود و ارتقای تکنولوژی تلاش کردیم حداکثر ظرفیت اسمی شرکت‌ها فعال شوند تا بتوانیم در تحقق شعار رهبر معظم انقلاب موفق باشیم. بر همین اساس، عملکرد سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ در حوزه فروش حدود ۹۹ درصد افزایش یافته است و سود ناخالص تجمیعی شرکت‌ها با ۱۲۹ درصد رشد و سود خالص تجمیعی شرکت‌ها ۱۴۴ درصد رشد داشته است و همزمان صادرات شرکت‌ها نسبت به سال پیشین آن رشد حدود ۱۴ درصدی را تجربه کرده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در ادامه به تشریح عملکرد مالی هلدینگ پرداخت و تاکید کرد در این حوزه نیز مجموعه با رشد مناسبی را نشان می‌دهد؛ ازجمله سود ناخالص تلفیقی هلدینگ دو هزار و 77، سود عملیاتی تلفیقی هلدینگ 6 هزار و 391 و سود خالص 6 هزار و 147 میلیارد تومانی ناشی از همین رشد قابل توجه است.

سلیمانی در ادامه به شاخص‌های کلیدی عملکرد مجموعه اشاره کرد و گفت: حاشیه سود خالص ۹۱ درصدی و حاشیه سود عملیاتی ۹۵ درصدی از شاخص‌های کلیدی یک سال اخیر است که نشان‌گر عملکرد مثبت مجموعه بوده است.

وی در ادامه به دستاوردهای کلیدی مجموعه پرداخت و عنوان کرد: افزایش ۷۱ درصدی درآمدهای عملیاتی تلفیقی، افزایش ۱۲۰ درصدی سود خالص، افزایش حاشیه سود خالص از ۷۱ به ۹۱ درصد در سال ۹۹، افزایش نرخ بازدهی دارایی‌ها به ۳۷ درصد و افزایش بازده حقوق صاحبان سهم به ۴۸ درصد، افزایش ۳۲ درصدی ارزش پرتفوی بورسی هلدینگ و افزایش ۳۳ درصدی خالص داریی‌ها بخشی از دستاوردهای مجموعه در یک سال اخیر است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین بیان کرد: اخذ پروانه بهره‌برداری معدن دولومیت نهاوند، عملیاتی کردن برداشت از معدن و احداث کارخانه طلای کردستان، اخذ گواهی کشف بزرگ‌ترین معدن طلای کشور در سیستان، انجام مطالعات اکتشافی تکمیلی در معدن پلی متال طالمسی انارک، اخذ مجوز دو محدوده معدنی توسط شرکت زغال پرورده طبس، و اخذ پروانه بهره‌برداری معدن بتونیت سرایان را از دستاوردهای کلیدی هلدینگ در حوزه معدن عنوان کرد.

سلیمانی در پایان گزارش تفصیلی خود به سهامداران تاکید کرد: طلای کردستان پس از ۶ سال به مرحله کسب مجوز رسید و ما در عرض ۱۸ ماه این پروژه را به مرحله بهره‌برداری می‌رسانیم.

وی، افزایش سرعت اجرای پروژه‌ها را نشان از این دانست که هلدینگ صدر تامین در حوزه‌های مختلف فعالیت خود صاحب دانش فنی شده است و در این باره اذعان کرد: اکتشافات، حفاری و فرآوری در هلدینگ صدر تامین تخصصی خواهد شد و این موضوع توسط مهندسان داخلی صورت می‌پذیرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین به سهامداران وعده داد: تا پایان سال دو هزار میلیارد تومان پروژه، افتتاح می‌شود و احداث طلای کردستان و طلای سیستان و بلوچستان نیز آغاز خواهد شد. راه‌اندازی شرکت حفاری و مدیریت بهینه پرتفو از دیگر وعده‌های سلیمانی به سهامداران بود.

پس از سخنان مدیرعامل صدر تامین، گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی قرائت شد و اعضای هیئت رئیسه مجمع به سوالات حسابرس و هم چنین سهامداران پاسخ دادند.

در نهایت، مصوبات جلسه با تایید حاضران قرائت و نهایی شد ازجمله سود قابل تقسیم شرکت معادل 25 هزار و 575 میلیارد ریال عنوان شد و پیشنهاد تقسیم ۸۲۵ ریال به ازای هر سهم به تصویب رسید.

مطالعه‌ی بیشتر: