رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان‌ و بلوچستان گفت: شناسایی ذخیره مس با ظرفیت ۲۰۰ میلیون تن در شهرستان نیمروز یک سرمایه‌گذاری کلان حداقل پنج هزار میلیارد ریالی را رقم خواهد زد که مقدمات اکتشاف این معدن توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) شروع شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایرنا، داود شهرکی با بیان اینکه در ذخیره معدنی کشف شده منطقه نیمروز قرار است تجهیز معدن و ساخت کارخانه داشته باشیم که اتفاق خوبی برای سیستان و بلوچستان خواهد بود اظهارداشت: تامین برق موردنیاز این کارخانه از طریق نیروگاه خورشیدی که سرمایه‌گذار آن پارسیان به نیابت از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خواهد بود؛ است.

وی با اشاره به اینکه ساخت کارخانه معدن دیگری در شهرستان نیمروز شروع و عملیات اجرایی آن آغاز شده تصریح کرد: زمین این معدن تحویل سرمایه گذار شده و هم‌اینک در حال تجهیز کارگاه، ساخت تاسیسات و مرحله شروع نصب ماشین‌آلات قرار دارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان‌ و بلوچستان ادامه داد: با سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال فاز نخست این واحد معدنی مس ساخته و به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه طرح توسعه‌ای در معدن آنتیموان سفیدآبه در حوزه شهرستان نیمروز مدنظر است خاطرنشان کرد: افزایش ظرفیت تولید شمش آنتیموان را هدف‌گذاری کردیم تا آن را به ۱۰ تن در پایان امسال برسانیم.

شهرکی افزود: شمش آنتیموان یک فلز استراتژیک برای کشور است و در سیستان و بلوچستان و شهرستان نیمروز بهترین ذخیره این فلز وجود دارد.

گفتنی است، ۵۰۰ میلیون تن ذخایر مس در سیستان و بلوچستان تا کنون کشف شده که در همین ارتباط شرکت‌های توانمند کشوری اعلام سرمایه‌گذاری به میزان پنج هزار میلیارد تومان کرده‌اند.

مطالعه‌ی بیشتر: