رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رشد فزاینده تقاضای الکتریسیته، چالش‌های زیرساختی و جهش قیمت‌های جهانی گاز طبیعی باعث شده است تا قیمت نامطلوب‌ترین کالای انرژی جهان شاهد افزایشی غیرعادی باشد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از مهر، رشد فزاینده تقاضای الکتریسیته، چالش‌های زیرساختی و جهش قیمت‌های جهانی گاز طبیعی باعث شده است تا قیمت نامطلوب‌ترین کالای انرژی جهان شاهد افزایشی غیرعادی باشد.

قیمت زغال‌سنگ گرمایی استرالیا در بندر نیوکاسل، بنچ‌مارک قیمت زغال‌سنگ در بازار بزرگ آسیا، امسال 106 درصد جهش کرده و به بیش از 166 دلار برای هر تن رسیده است.

قیمت هفتگی شاخص نیوکاسل که در اوایل سپتامبر به پایین‌ترین سطح خود از 2020 تا کنون رسیده و 46.18 دلاری شده بود حالا به 195.20 دلار رسیده است که بالاترین سطح آن از جولای 2008 تا کنون است.

شاخص معادل این بنچ‌مارک در آفریقای جنوبی که نام آن شاخص زغال‌سنگ گرمایی بندر ریچارد است، در هفته منتهی به 13 آگوست به 137.06 دلار برای هر تن رسید که نشان دهنده جهشی 55 درصدی در سال جاری است.

برای اینکه متوجه رشد غیرعادی قیمت زغال‌سنگ شویم باید در مقایسه اشاره کرد بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت خام برنت امسال 33 درصد جهش کرده است.

روند جهشی قیمت زغال‌سنگ گرمایی که برای تولید الکتریسیته سوزانده می‌شود پرسش‌های جدی‌ای را در مورد روند تغییر به سوی به انرژی‌های پاک، ایجاد می‌کند.

زغال‌سنگ بیشترین میزان آلودگی کربنی را در میان سوخت‌های مختلف ایجاد می‌کند و جایگزین کردن آن با انرژی‌های تجدیدپذیر باید اولین هدف جریان‌های جدید باشد.

باید توجه داشت که زغال‌سنگ گرمایی هنوز 35 درصد برق جهان را تولید می‌کند.

مطالعه‌ی بیشتر: