رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه همچنان با محدودیت‌های تامین برق مواجه هستیم، گفت: در مرداد ماه از میانگین ظرفیت دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید ماهیانه فولاد میانی، ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن تولید داشتیم.


به گزارش معدن مدیا به نقل از مهر ، وحید یعقوبی در مورد وضعیت قطعی برق در صنعت فولاد، اظهار داشت: همچنان در صنعت فولاد شاهد محدودیت تامین برق هستیم. دیماند مصرفی شرکت‌ها فقط از ساعت ۱۲ شب تا هشت صبح ۵۰ درصد است و در بقیه ساعات همچنان محدودیت استفاده ۱۰ درصدی از دیماند خریداری شده وجود دارد، البته چند روزی است که وضعیت در برخی از استان‌ها بهبود یافته و تولید رو به افزایش بوده است، اما در کل شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان گفت به روال عادی برگشته‌ایم. متاسفانه برنامه‌ای هم که انجمن فولاد در شرایط اضطراری برق تدوین کرده بود به نتیجه مطلوب جهت اجرا نرسیده است و علی‌رغم موافقت مسئولین در جلسات اما هیچ اتفاق عملیاتی نیفتاده و ما همچنان با محدودیت‌های تامین برق برای تولید مواجه هستیم.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه افزود: مضاف بر اینکه این ۵۰ درصد دیماند مصرفی که برای ساعات شب می‌دهند و ۱۰ درصد دیماند مصرفی که برای ساعات روز می‌دهند، هیچ دردی را از تولیدکنندگان دوا نمی‌کند و حتی به لحاظ محدودیت‌های فنی، برخی از شرکت‌ها امکان قطع و وصل کردن برق و خاموش کردن کوره‌ها را ندارند. اینکه از دیماند ۵۰ درصدی در شب به ۱۰ درصدی در روز برگردند به‌ هیچ‌ وجه برای خود صرفه ندارد و ترجیح می‌دهند کلا تولید را انجام ندهند.

وی تصریح کرد: راهکار بلندمدت این است که وضعیت برق کشور به لحاظ تولید بالاتر برود، اما در کوتاه‌مدت با در نظر گرفتن وضعیت محدودیت‌های فنی هر حلقه از تولید زنجیره فولاد و همین طور شرایط بازار فولاد و نیاز به محصولات مختلف و تعهدات صادراتی، برنامه‌ای تدوین کردیم که با دو هزار مگاوات تولید حداقلی در حدود ۴۰ درصد با اشتغال حدود ۹۰ درصدی را انجام دهیم؛ پیش از این هم در جلسات مختلف وزیر نیرو قول دادند که دو هزار مگاوات ساعت برق را برای صنعت فولاد تامین می‌کنند، اما با گذشت یک ماه از ارائه این برنامه هنوز اتفاقی نیفتاده است.

یعقوبی در مورد وضعیت تولید گفت: بر اساس آمار غیررسمی به لحاظ تولید در مرداد ماه، به دلیل قطعی برق و محدودیت‌های تامین برقی که داشتیم، حدود ۱۰ درصد شرایط عادی تولید داشتیم. در واقع میزان تولید فولاد میانی در مردادماه، از دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن به حدود ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تن کاهش یافت.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: در تیر ماه نیز در همه محصولات کاهش تولید داشتیم و به طور میانگین حدود ۴۵ درصد تولید را از دست داده بودیم و ۵۵ درصد شرایط عادی توانسته بودیم تولید کنیم.

رقبا بازارهای صادراتی را از ما گرفتند

یعقوبی در مورد وضعیت صادرات عنوان کرد: از اول سال جاری پیش‌بینی این بود که ۶.۵ تا هفت میلیون تن صادرات فولاد میانی و در کل زنجیره ۱۲ میلیون تن صادرات انجام شود؛ زیرا فرض این بود که محدودیت‌های تامین برق و صادرات نخواهیم داشت، اما با توجه به محدودیت‌های تامین برق، پیش‌بینی می‌شود این ۱۲ میلیون تن صادرات زنجیره فولاد که ارزش آن حدود هشت میلیارد دلار در کل زنجیره و پنج و نیم تا ۶ میلیارد دلار در بخش آهن اسفنجی به بعد بود، محقق نخواهد شد.

وی اظهار کرد: بازارهای صادراتی فولاد به شدت حساس هستند و در این بازارها باید دائم حضور داشت آن را حفظ کرد؛ حتی در دوره محدودیت‌های صادراتی مطرح می‌کردیم که صادرات کار یک شبه نیست و کار بلندمدت است و شرکت‌ها باید برای حضور مستمر به صورت دائم برنامه ریزی کنند؛ متاسفانه در این مدت رقبا برخی از این بازارها را در عراق، شرق آسیا و افغانستان از ما گرفتند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اذعان کرد: در دولت جدید باید تقویت صادرات بیشتری صورت بگیرد؛ البته دولت برنامه توسعه صادرات را داشته است منتهی به دلیل عقب افتادن از برنامه بیش از پیش باید به توسعه صادرات بپردازد؛ رفع محدودیت‌های تولید، رفع محدودیت‌های صادرات، تسهیل صادرات، ارائه مشوق‌های لازم و… ازجمله الزامات است.

دولت از قیمت‌گذاری دستوری پرهیز کند

یعقوبی مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین انتظارات فولادسازان از دولت سیزدهم، توسعه صادرت است؛ اینکه صادرات را از قید و بند بخشنامه‌ها آزاد کند. همچنین ایجاد توازن در زنجیره فولاد نکته بعدی است، زیرا ما در بحث اکتشاف و استخراج عقب هستیم که نیازمند منابع مالی، ایجاد کنسرسیوم و واگذاری امور به بخش خصوصی است.

وی گفت: همچنین در بحث تنظیم بازار دولت باید از قیمت‌گذاری دستوری پرهیز کند؛ سازوکار بورس کالا مناسب است، منتهی اما و اگرهایی وجود دارد. اینکه همه شرکت‌ها ملزم به ارائه محصولات در بورس کالا شوند، کار غیرعملی است. هر چقدر در دولت دوازدهم گفتیم گوش نکردند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: سیاست عرضه در بورس کالا درست است اما سیاست عرضه کامل محصولات و همه شرکت‌ها در بورس به دلیل فرایند فروش شرکت‌ها، فرایند اداری و مالی شرکت‌ها و فرایند بورس و… غیرعملی و غیراجرایی است. اگر این کار الزام شود در بعد نظارتی و تنظیم بازار به مشکل خواهیم خورد.

یعقوبی بیان کرد: استفاده همزمان از بورس کالا و مکانیزم سامانه جامع تجارت برای رصد بازار داخلی و قید و بند برداشتن از مسیر صادرات باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین تولیدکنندگان از دولت سیزدهم انتظارات مالیاتی، تامین اجتماعی، رفع محدودیت‌های تولید و بروکراسی‌های اداری دارند.

مطالعه‌ی بیشتر: