رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

حسین سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه در سال های گذشته برخی از تلاطمات و اختلالات بازار سرمایه ناشی از قیمت گذاری دستوری بوده است، گفت: خوشبختانه در ادامه روند ورود صنایع به بازار سرمایه، از چند ماه قبل سیمان نیز در بورس کالا عرضه شده که بازار شفاف و رقابتی و حمایت از تولید و سهامداران، ارمغان ورود شرکت های سیمانی به بورس کالاست.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالا خبر ، این عضو شورای عالی بورس داشت: به طور حتم مداخلات قیمتی و قیمت گذاری دستوری، یکی از آفت های اصلی بازار سرمایه تلقی می شود و بازار را از کارکرد اصلی خود دور می کند.

سلاح ورزی با اشاره به آغاز عرضه سیمان از چند ماه گذشته در بورس کالا گفت: اساسا کارکرد بورس کالا، کمک به شفافیت بیشتر و رقابت مناسب تر و در نهایت تعادل در قیمت ها است که صنعت سیمان نیز با ورود به بورس کالا از این مزایا بهره مند خواهد شد.

نایب رییس اتاق ایران افزود: در هفته های اخیر با قطع برق و کاهش تولید کارخانه های سیمان، قیمت این محصول افزایش یافت که البته مباحثی در خصوص ارتباط افزایش قیمت ها با عرضه در بورس مطرح شد که پیشنهاد می شود در اینگونه موارد، سازمان بورس و مرکز پژوهش های سازمان، گزارش مفصلی را از مزایای ورود سیمان به بورس کالا برای بازار سرمایه، تولید بنگاه ها و سهام شرکت های سیمانی تهیه و منتشر کند تا زوایای مختف این تصمیم برای همگان روشن شود.

سلاح ورزی در پایان در خصوص انتخاب احسان خاندوزی به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: شناخت من از وزیر پیشنهادی اقتصاد، درک بالا از مسایل اقتصادی و به خصوص، شناخت تبعات قیمت گذاری های دستوری در اقتصاد است که امیدوارم حمایت مقتدرانه از بازار سرمایه برای پیشبرد اهداف توسعه ای و مصون ماندن صنایع از مداخلات قیمتی و قیمت گذاری دستوری در دستور کار وزیر جدید اقتصاد قرار گیرد.

مطالعه‌ی بیشتر: