رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون مالی و سرمایه انسانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با استناد به صورت‌های مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سال‌های اخیر که موجب افزایش قابل توجه بازده حقوق صاحبان سهام این شرکت شده است، گفت: اجرای برنامه‌های جدید اکتشافی به عنوان اولویت اصلی هیئت مدیره و در پی آن، تامین 10 دستگاه حفاری جدید جهت اکتشاف عمیق، تداوم برنامه‌های افزایش تولید بالاتر از ظرفیت اسمی ازجمله تولید 11 میلیون و 468 هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن مرطوب که حدود 53 درصد فراتر از ظرفیت اسمی پنج خط تولید کنسانتره بوده است، تولید سه میلیون و 731 هزار تن گندله، یک میلیون و 603 هزار تن آهن اسفنجی و یک میلیون و 26 هزار تن شمش فولاد در سال گذشته که همگی فراتر از برنامه پیش‌بینی شده بوده و اخذ مجوز ساخت ده‌ها طرح پایین‌دستی فولاد، نقش مثبتی در افزایش بازده حقوق سهامداران داشته است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، فرهاد آذرین‌فر در خصوص رویکرد توسعه محور شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و چشم‌انداز رشد درآمد و سودآوری این شرکت، اظهار داشت: با نگاه به روند تغییرات ارزش بازاری شرکت از سال 1395 تا تاریخ 22 خرداد ماه امسال، می‌توان دریافت که چادرملو از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

وی همچنین با اشاره به مزیت استفاده از سنگ‌آهن داخلی برای مجتمع‌های فولادسازی کشور، افزود: برخورداری فولادسازان از مواد اولیه داخلی نقش عمده‌ای در کاهش قیمت تمام شده و همچنین صرفه‌جویی ارزی در تولید فولاد را به دنبال دارد. از طرفی با توجه به حجم زیاد مصرف سنگ‌آهن در صنایع فولاد، عدم اتکا به واردات این ماده اولیه معدنی همواره کشور را از بروز بحران‌های جهانی در عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت‌ها، مشکلات حمل و نقل دریایی، توقف فروش آن توسط کشورهای صادرکننده و در نهایت حربه تحریم، مصون نگه می‌دارد.

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو خاطرنشان کرد: امروزه صنایع فولاد در ردیف صنایع بزرگ با تکنولوژی عظیم و پیشرفته محسوب و به علت تاثیر زیادی که در جهت توسعه سایر صنایع کشورها دارد، صنعت مادر نیز نامیده می‌شود و هر کشور که مراحل اولیه توسعه و ایجاد زیربناها را سپری می‌‌کند، لزوما اقدام به ایجاد صنایع مادر کند؛ زیرا محصـولات این صنعـت یا به صورت کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا به صورت محصول واسطه‌ای در صنایع دیگر به کالاهای نهایی مصرفی تبدیل خواهد شد.

آذرین‌فر تصریح کرد: اگر چه تکنولوژی امروزی، موادی ساخته است که می‌توان از آن به عنوان جایگزین آهن و فولاد نام برد، اما در عمل هیچ یک از مواد به اندازه این ماده کاربرد نداشته است. از طرفی علی‌رغم بحران‌هایی که در زمان‌هایی منجر بـه کاهش میزان مصرف سنگ‌آهن و تولید فولاد و قیمت‌های آن در بازارهای جهانی شد، لیکن تولید و مصرف فولاد در جهان همچنان سیر صعودی را طی کرده و آمارها مبین این امر است، زیرا میزان تولید و مصرف فولاد یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی کشورها بوده و کشوری را در جهان نمی‌توان یافت که بدون صنعت فولاد در زمره کشورهای صنعتی قرار گرفته باشد. به نحوی که هم‌اکنون 66 کشور جهان که در ردیف کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هستند، مبادرت به تولید فولاد می‌کنند.

وی یادآور شد: البته باید به این موضوع توجه داشت که طرح‌های ایجاد، توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد عمدتا در مناطقی از جهان اجرا می‌شود که قادر به تولید با قیمت‌های مناسب و رقابت‌پذیر در سطح جهانی باشند. به عبارت دیگر، این مناطق باید از مزیت‌های نسبی که مهم‌ترین آن وجود معادن سنگ‌آهن با ذخایر مطلوب، سایر مواد اولیه معدنی، انرژی، نیروی انسانی ماهر و نزدیکی به بازارهای مصرف است، برخوردار بوده و محدودیت‌های کمتری نیز در مسائل محیط زیست داشته باشند. به همین دلیل کشورهایی که از مزیت‌های فوق به خصوص معادن سنگ‌آهن برخوردار نیستند، تمایل به سرمایه‌گذاری و مشارکت با کشورهای دارای مزیت نسبی در امر تولید سنگ‌آهن و فولاد را نشان می‌دهند. در نتیجه تمامی عوامل مورد اشاره شاخص‌هایی است که می تواند منجر به بازدهی مطلوب حقوق سهامداران این صنعت در کشور باشد.

مطالعه‌ی بیشتر: